Wojna handlowa rozpoczęta przez Donalda Trumpa znajduje już wyraźnie odbicie w statystykach Chińskiej Republiki Ludowej.

Turecka telewizja TRT World przytacza dane dotyczące handlu zagranicznego ChRL. Po chwilowym miesięcznym wzroście w lipcu, o 3,3 proc., wartość obrotów handlowych Chin nadal spada. Najnowsze dane mówią o spadku chińskiego eksportu do USA aż o 16 proc. To mniej aż o 44,4 miliardy dolarów.

Spadek ten ma udział w generalnym spadku wartości chińskiego eksportu, który w sierpniu obniżył się o 3 proc. w stosunku rok do roku i wyniósł 214,8 mld dol. Wzrósł natomiast import – o 1,7 proc. do 180 mld dol.

Mimo to, Chiny nadal utrzymują w relacjach handlowych z USA nadwyżkę. W sierpniu wyniosła ona 31,3 mld dol. i była większa o 4,1 mld dol. “Państwo środka” może cieszyć się natomiast wzrostem eksportu do Unii Europejskiej, który w stosunku rocznym był sierpniu o 3 proc. wyższy.

Konflikt w sprawie handlu rozpoczął się od ubiegłorocznego nałożenia wysokich ceł na chińską stal i aluminium przez administrację Donalda TrumpaChiny szybko odpowiedziały cłami odwetowymi. W ciągu kolejnych miesięcy obie strony nakładały kolejne cła, które podważyły opłacalność eksportu dóbr o wartości setek miliardów dolarów. Spowodowało to znaczny spadek chińskiego eksportu.

trtworld.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply