Donald Trump ogłosił w piątek nałożenie 25-procentowych ceł na import chińskich towarów o wartości kilkudziesięciu miliardów dolarów. – podała agencja AFP. Pekin natychmiast zareagował zapowiadając wprowadzenie analogicznych taryf.

Powołując się na konieczność ukarania rzekomej kradzieży amerykańskiej własności intelektualnej Amerykanie wzięli na celownik produkty wspierane przez Pekin w ramach programu „Made in China 2025”. Chodzi o wyroby takich branż jak lotnictwo, przemysł samochodowy, informatyka i telekomunikacja, robotyka, nowe materiały czy sektor produkcji maszyn przemysłowych, które mają uczynić Chiny światowym liderem zaawansowanych technologii.

Taryfy początkowo miały objąć import o wartości 50 mld dolarów, jednak USA zdecydowały się wprowadzać je stopniowo. W pierwszej kolejności, od 6 lipca br. cła dotkną 818 produktów, których sprzedaż jest warta 34 mld dolarów. Druga transza 284 produktów o wartości 16 mld dolarów będzie poddana dodatkowemu procesowi przeglądu.

Cłami nie zostaną objęte wyroby trafiające do przeciętnych konsumentów takie jak telefony komórkowe czy telewizory.

– Stany Zjednoczone nie mogą dłużej tolerować utraty naszych technologii i własności intelektualnej poprzez nieczyste praktyki gospodarcze. – oświadczył Trump. – Te taryfy są zasadnicze dla zapobieżenia nieczystym transferom amerykańskiej technologii i własności intelektualnej do Chin, co ochroni miejsca pracy w Ameryce. – dodał. Amerykański prezydent zagroził także, że w razie podjęcia przez Chin działań odwetowych, USA wprowadzą „dodatkowe cła”.

Ministerstwo handlu Chin natychmiast ogłosiło, że wprowadzi taryfy celne „o takiej samej skali i sile” na amerykańskie produkty.

Przypomnijmy, że USA już wcześniej wprowadziły cła na chińską stal i aluminium. Objęły one jednak towary o wartości tylko ok. 3 mld dolarów.

W zeszłym roku deficyt handlowy USA w handlu z Chinami wyniósł 275,8 mld dolarów według statystyki ChRL i 375,2 mld dolarów według statystyki USA.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny ostrzegają USA przed konsekwencjami wojny handlowej

Kresy.pl / AFP / bankier.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply