Trump: powinniśmy pozbyć się broni jądrowej

W wywiadzie udzielonym w czwartek telewizji Fox News prezydent USA Donald Trump opowiedział się likwidacją arsenałów broni jądrowej przez USA, Rosję i Chiny.

„Dzisiaj widziałem, jak prezydent Putin oświadczył, że cieszy się z możliwości pomocy Stanom Zjednoczonym z Kim Dzong Unem i Koreą Północną. Chcemy pozbyć się broni jądrowej, wszyscy musimy się jej pozbyć. Rosja musi się jej pozbyć, Chiny muszą się jej pozbyć” – mówił Trump.

Wypowiedź Trumpa wzmocniła spekulacje mediów na temat domniemanych planów Białego Domu odnośnie zawarcia nowego porozumienia o ograniczeniu zbrojeń jądrowych, które dotyczyłoby USA, Rosji i Chin. Telewizja CNN przypomniała, że Trump w swoim styczniowym orędziu do narodu zapowiedział podjęcie negocjacji w tej sprawie m.in. z Chinami.

Według CNN Biały Dom prowadzi intensywne rozmowy z różnymi agencjami rządowymi, w celu opracowania dla prezydenta propozycji, które pozwolą mu wynegocjować porozumienie rozbrojeniowe, zastępujące pakt New START, który wygasa w 2021 roku. „Prezydent dał jasno do zrozumienia, że jego zdaniem kontrola zbrojeń powinna obejmować Rosję i Chiny i powinna obejmować całą broń, wszystkie głowice bojowe, wszystkie pociski” – powiedział CNN urzędnik wyższego szczebla z Białego Domu.

Jednak pojawiają się głosy, że jedynym celem zapraszania Chin do nowego porozumienia jest chęć zakończenia obowiązywania New START. Pakt ten można bowiem po 2021 roku przedłużyć o kolejne 5 lat za zgodą USA i Rosji.

New START ogranicza liczbę amerykańskich i rosyjskich głowic nuklearnych do 1550 a liczbę środków ich przenoszenia (w tym międzykontynentalnych pocisków balistycznych, pocisków balistycznych wystrzelanych z łodzi podwodnych i bombowców) do ponad 700. Zezwala również stronom na przeprowadzenie 18 kontroli w ciągu roku.

Jak podaje rosyjska agencja Interfax, propozycja Trumpa odnośnie „likwidacji” broni jądrowej spotkała się już z zainteresowaniem rosyjskich władz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Trump uległ Boltonowi w sprawie traktatu INF i kontroli zbrojeń

Kresy.pl / Interfax / CNN
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz