Kontrowersyjny miliarder George Soros jest zawiedziony porozumieniem w sprawie budżetu UE i mechanizmu praworządności, które zostało zawarte wczoraj na unijnym szczycie w Brukseli. Jego zdaniem Angela Merkel uległa „szantażowi Polski i Węgier”.

Mimo iż wartość ustępstw niemieckiej prezydencji wobec Polski i Węgier budzi wątpliwości i nie zmienia faktu dalszego rozszerzenia kompetencji UE kosztem państw członkowskich, w artykule opublikowanym w czwartek na portalu Project Sindicate George Soros nazwał porozumienie zawarte na unijnym szczycie najgorszym z możliwych. Finansista wytknął mu trzy „zasadnicze wady” – zmianę sensu rozporządzenia o mechanizmie praworządności, wyjście Rady Europejskiej poza swoje uprawnienia i ograniczenie zdolności Komisji Europejskiej do interpretacji unijnego prawa a także odroczenie wdrożenia mechanizmu praworządności nawet o dwa lata.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Soros uważa, że odwleczenie wdrożenia mechanizmu da Viktorowi Orbanowi czas na zmianę prawa w ten sposób, by zredefiniować pojęcie „finansów publicznych”, co jakoby ma „umożliwić mu kierowanie nielegalnie zdobytych łupów z organów publicznych do prywatnych +fundacji+ kontrolowanych przez jego kumpli”.

Zdaniem Sorosa groźba zawetowania budżetu UE przez Viktora Orbana była tylko grą. „Ale to był blef, który należało sprawdzić. Niestety, wydaje się, że Merkel uległa węgierskiemu i polskiemu szantażowi” – napisał amerykański miliarder.

Finansista zaznaczył, że rozumie postępowanie Merkel, która miała obawiać się ogłoszenia przez Węgry zamiaru wyjścia z UE. „Podobno do tego właśnie przygotowywał się Orban w ostatnich dniach” – czytamy w jego artykule.

„Mogę tylko wyrazić moralne oburzenie, jakie muszą odczuwać ludzie, którzy wierzyli, że UE jest obrońcą wartości europejskich i uniwersalnych. Chcę również ostrzec, że ten kompromis może poważnie nadszarpnąć z trudem zdobyte zaufanie, jakie instytucje Unii zdobyły dzięki utworzeniu funduszu naprawczego” – napisał Soros.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, Polska i Węgry zgodziły się wczoraj na powiązanie mechanizmu praworządności z unijnym budżetem i zrezygnowały z zawetowania tego ostatniego. W zamian otrzymały niewiążącą prawnie deklarację, że mechanizm „pieniądze za praworządność” będzie obiektywny i wejdzie w życie dopiero po jego ocenie przez TSUE.

Przypomnijmy, że George Soros wzywał do „ominięcia” polsko-węgierskiego weta i pozbawienia obu krajów pieniędzy z unijnego budżetu.

Kresy.pl / project-syndicate.org

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz