O ile Partia Demokratyczna zdołała utrzymać kontrolę nad amerykańskim Senatem, to izbę niższą straciła.

BBC podało informację o tym, że kandydaci Partii Republikańskiej zdobyli już 218 miejsc w Izbie Reprezentantów liczącej 475 deputowanych. Republikanie osiągnęli więc minimalną większość. To “wystarczy, by wstrzymać realizację agendy prezydenta Joe Bidena przez następne dwa lata” – skomentował portal brytyjskiego nadawcy publicznego.

Minimalne większość została uzyskana przez republikanów po tym, gdy ich polityk Mike Garcia wygrał w jednym z okręgów stanu Kalifornia. Republikanie mieli nadzieję odzyskać kontrolę nad obiema izbami amerykańskiego parlamentu, ale, wbrew wielu prognozom o “czerwonej fali” – nie osiągnęli oczekiwań w zeszłotygodniowych wyborach śródokresowych. BBC podkreśla natomiast, że ich przewaga w izbie niższej może się zwiększyć bowiem głosy oddane 8 listopada wciąż są podliczane.

Izba Reprezentantów w nowym układzie zbierze się w styczniu. Nie będzie już nią kierować weteranka polityczna Nancy Pelosi. Na stanowisku przewodniczącego zastąpi ją lider frakcji republikańskiej Kevin McCarthy. Jeszcze we wtorek otrzymał do tego mandat od własnej partii.

„Amerykanie są gotowi na nowy kierunek, a Republikanie w Izbie [Reprezentantów] są gotowi go zrealizować” – napisał w środę na Twitterze kongresman z Kalifornii.

Już na początku tygodnia okazało się, że Partia Demokratyczna utrzyma kontrolę nad amerykańskim Senatem.

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply