Demokraci będą kontrolować Senat USA

Zwycięstwo przedstawicielki Partii Demokratycznej w stanie Nevada zapewniło jej kontrolę nad izbą wyższą amerykańskiego parlamentu.

Obecna senatorka z Nevady Catherine Cortez Masto uzyskała reelekcję zwyciężając z byłym prokuratorem generalnym tego stanu Adamem Laxaltem. Tym samym demokraci mają już w 100-osobowym Senacie 50 mandatów. W sytuacji równowagi są w stanie kontrolować izbę za pośrednictwem  jej przewodniczącego.

Wyborczy wyścig w Nevadzie był bardzo wyrównany. Cortez Masto wygrała z republikaninem różnicą około 6,5 tys. głosów. Laxaltowi nie pomogło wyraźne wsparcie jakiego udzielił mu były prezydent Donald Trump. Sam niedoszły senator również uderzał w nuty trumpowskiej narracji. Jak zrelacjonował portal NPR.

Laxalt domagał się kontynuowania budowy muru na granicy z Meksykiem, zapowiadał walkę z inflacją oraz federalne ogranicznie aborcji. Portal przypomniał, że jeszcze latem twierdził on, w jednej z rozmów telefonicznych, że ostatnie wybory prezydenckie zostały wypaczone i mówił o Trumpie jak o urzędującej głowie państwa.

Tymczasem niecały miesiąc przed wyborami 14 członków rodziny Laxalta napisało trzystronicowy list popierający jego przeciwnika – NPR podał za Nevada Independent. List  chwalił Cortez Masto i jej stanowisko w sprawach kobiet i ochrony gruntów publicznych, jej osiągnięcia jako prokuratora generalnego, bo także ona sprawowała wcześniej tę funkcję.

Laxalt zareagował na to komentarzem, że w istocie część jego rodzinę popiera jego kontrkandydatkę, choć nawet nie mieszka Nevadzie.

Czytaj także: Wyborcza dogrywka w Georgii

npr.org/edition.cnn.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply