Z kolejnych ujawnionych stenogramów przesłuchań przed komisjami Izby Reprezentantów wynika, iż negatywny stosunek Donalda Trumpa do Ukrainy mogli kształtować Viktor Orban i Władimir Putin.

Ujawniony w czwartek pełny stenogram przesłuchania George’a Kenta, zastępcy asystenta sekretarza stanu ds. europejskich i euroazjatyckich potwierdza wcześniejsze doniesienia New York Timesa, iż premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji Władimir Putin podczas swoich rozmów z Trumpem mogli zmienić na gorsze jego opinię o Ukrainie.

Kent zeznał w czasie przesłuchania, które odbyło się 15. października, że w połowie maja 2019 roku spotkał się z Fioną Hill z Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Oboje na spotkaniu odnotowali zmianę stosunku Trumpa w stosunku do Ukrainy, która nastąpiła po jego rozmowach z Viktorem Orbanem i Władimirem Putinem. Przypomnijmy, że Trump rozmawiał telefonicznie z Putinem 3 maja br. a Orbana przyjął w Gabinecie Owalnym 13 maja br.

„Fiona oceniła [obie] rozmowy jako podobne w tonie i podejściu. Obaj przywódcy, Putin i Orban, obszernie krytykowali [oryg. talked down, dosł. umniejszali – red.] Ukrainę mówiąc, że jest skorumpowana, mówiąc, że Zełenski jest niewolnikiem oligarchów, szczególnie wspominając tego oligarchę Kołomojskiego, kreśląc negatywny obraz Ukrainy, a nawet osobiście prezydenta Zełenskiego” – zeznawał Kent.

Urzędnik powiedział kongresmenom, iż wyciągnął on taki wniosek, że Putin i Orban, a także prywatny prawnik Trumpa Rudy Giuliani w ciągu miesiąca zmienili początkowo pozytywną opinię Trumpa o Zełenskim i Ukrainie, na gorszą. Trump dał temu wyraz na spotkaniu w Białym Domu 23 maja br., kiedy powiedział amerykańskim dyplomatom, którzy wrócili z zaprzysiężenia Zełenkiego, iż „Ukraina jest krajem pełnym okropnych ludzi”, którzy próbowali go „zniszczyć”.

Na prośbę jednego z przesłuchujących Kent ocenił motywy, którymi mieli kierować się przywódcy Rosji i Węgier. Jego zdaniem podejście Putina do Ukrainy wynika z jego przekonania, że Ukraina nie istnieje „jako naród i jako kraj”. Celem Putina, według dyplomaty, ma być uczynienie Rosji większą i doprowadzenie do utraty niezależności przez Ukrainę. W stosunku do premiera Węgier Kent wyraził opinię, iż „pretensja Orbana do Ukrainy” wynika z jego wizji „wielkich Węgier”. Amerykański urzędnik przypomniał, że po traktacie w Trianon większość Węgrów znalazła się poza granicami państwa węgierskiego, dotyczy to także „130 tys. etnicznych Węgrów, którzy żyją w obwodzie zakarpackim Ukrainy”. Zdaniem Kenta „sprawa wielkich Węgier” jest jednym z najważniejszych punktów programu Orbana i to miało m.in. doprowadzić do zablokowania przez Węgry obrad komisji NATO-Ukraina. Dyplomata nie wspomniał przy tym, że bezpośrednim powodem węgierskiej blokady była ukraińska ustawa oświatowa uderzająca w szkolnictwo mniejszości narodowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, Ukraina znalazła się w centrum zainteresowania amerykańskich mediów od czasu wszczęcia procedury impeachmentu wobec Trumpa przez Izbę Reprezentantów. Zdaniem Demokratów Trump nadużył władzy naciskając na ukraińskie władze, by wszczęły postępowanie wobec Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA, Joe Bidena ubiegającego się o nominację Partii Demokratycznej do wyborów prezydenckich.

Kresy.pl / eurointergration.com.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz