Projekt nowej podstawy programowej dla szwedzkich szkół podstawowych zakłada wykreślenie nauki szwedzkiego hymnu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie socjaldemokratyczna minister edukacji Anna Ekstroem. – podała w piątek Polska Agencja Prasowa.

Projekt został opracowany przez podległą szwedzkiemu resortowi edukacji agencję ds. oświaty – Skolverket. Według niego dzieci w młodszych klasach nie będą już uczyć się na lekcjach muzyki hymnu narodowego, psalmów oraz tradycyjnych nordyckich pieśni. Zamiast tego ma być nauka „muzyki nawiązującej do rzeczy, które znają z codzienności”. Dzieci poznają też tradycje muzyczne związane z „różnymi świętami”.

Skolverket tłumaczy zaproponowane zmiany dążeniem do „uniknięcia przeciążenia programu szczegółami” i przekonuje, że projekt był konsultowany z nauczycielami.

Wyrzucenie nauki hymnu narodowego z podstawy skrytykowali przedstawiciele szwedzkiej opozycji. Zdaniem wiceprzewodniczącej parlamentarnej komisji edukacji Kristiny Axen, posłanki konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, brak nauki hymnu w szkole oznacza rezygnację z nauczania wartości, które są podstawą szwedzkiej tożsamości. Podobną opinię wyraził rzecznik liberałów ds. szkolnictwa Roger Haddad.

Jak przypomniała PAP, to nie pierwsze kontrowersje związane z eksperymentowaniem ze szkolnym programem w Szwecji. Wcześniej chciano zrezygnować z nauczania Biblii i antyku na lekcjach historii. Po protestach ze zmian zrezygnowano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Szwecja wybucha – w roku bieżącym zdetonowano prawie dwieście ładunków wybuchowych

Kresy.pl / PAP

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz