Organizowała, szkoliła bojowniczki “Państwa Islamskiego”, także do misji samobójczych – we wtorek Allison Fluke-Ekren usłyszała wyrok.

42-letnia Amerykanka przyznała się do kierowania batalionem 100 kobiet i dziewcząt, znanym jako Chatiba Nusajbah i szkolenia ich w posługiwaniu karabinami Kałasznikowa, granatami i przeprowadzaniu zamachów samobójczych z wykorzystaniem tak zwanych “pasów szahida”. Najmłodsze członkinie batalionu miały 10 lat, jak zrelacjonował portal Middle East Eye.

Jak twierdził prokurator Raj Parekh “w pochodzeniu Fluke-Ekren nie ma nic, co mogłoby wyjaśnić jej zachowanie, które było napędzane fanatyzmem, władzą, manipulacją, urojoną niezwyciężonością i skrajnym okrucieństwem”. Dowodził, że nawet wśród bojowników ISIS Amerykanka zwracała uwagę swoim ekstremizmem.

Do Syrii Fluke-Ekren wyruszyła w 2012 r. Oprócz utworzenia batalionu kobiecego przyznała, że mieszkając w Libii, pomagała tłumaczyć, przeglądać i podsumowywać dokumenty zabrane z placówki dyplomatycznej USA po osławionym ataku miejscowych dżihadystów na konsulat w Bengazi w 2012 roku.

Fluke-Ekren została również oskarżona o fizyczne i seksualne wykorzystywanie swoich dzieci, w tym jej córki, która była wśród tych, którzy przeszli szkolenie w batalionie. Córka i najstarszy syn Fluke-Ekren, obecnie dorośli, nalegali, by sędzia wymierzył maksymalny wyrok, według AP.

Podczas rozprawy sąd wykorzystał dwa oddzielne listy skazanej od córki i syna w których opisują wykorzystywanie przez matkę. Dorosła córka Fluke-Ekren oskarżyła matkę o zmuszenie jej do poślubienia bojownika IS, gdy miała zaledwie 13 lat. Fluke-Ekren zaprzeczył nadużyciom.

Amerykański sąd uznał zarzuty prokuratora za przekonujące i skazał wychowaną w stanie Kansas Fluke-Ekren na maksymalną karę 20 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: W katowickim zakończył się proces członka ISIS

middleeasteye.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply