W zamian za oddanie władzy Roberta Mugabe nie spotkają konsekwencje za doprowadzenie gospodarki do upadku.

Były prezydent Zimbabwe Robert Mugabe oraz jego żona mogą pozostać w kraju a przeciw nim nie będzie toczone żadne postępowanie karne – oświadczyła we wtorek rządząca w Zimbabwe partia ZANU-PF.

On jest wciąż naszym szanowanym bohaterem walki o wyzwolenie. Ma wielki udział w rozwoju naszego kraju przez ostatnie 37 lat – powiedział agencji dpa rzecznik ZANU-PF Simon Khaya Moyo. – Nie mamy nic przeciwko Mugabe albo jego żonie. Naród Zimbabwe chciał, by odpoczął. Mogą pozostać w kraju, jeśli jest takie ich życzenie. – mówił rzecznik.

David Coltart, były minister edukacji z ramienia Ruchu na Rzecz Demokratycznej Zmiany nie jest zaskoczony gwarancją bezpieczeństwa dla byłego przywódcy. – Przy wszystkich tych demonstracjach, jakie widzieliście w Harare w sobotę, faktem jest, że w wielu regionach wiejskich Mugabe jest poważany i ZANU o tym wie – powiedział Coltard agencji dpa.

Przypomnijmy, że Robert Mugabe o swojej rezygnacji poinformował w liście przekazanym we wtorek parlamentowi. Ja, Robert Gabriel Mugabe, niniejszym oficjalnie składam rezygnację jako prezydent Zimbabwe ze skutkiem natychmiastowym – głosił list 93-letniego byłego już prezydenta. Stało się to pod naciskiem wojska, które w ubiegłym tygodniu wyszło na ulice, zajmując gmachy publiczne i biorąc w areszt domowy wieloletniego prezydenta państwa. Wojskowi deklarowali co prawda, że ich akcja wymierzona jest w „kryminalistów” w otoczeniu prezydenta, jednak nie było wątpliwości, że celem zamachu jest odsunięcie od władzy polityka rządzącego Zimbabwe od 1980 r. We wtorek w parlamencie Zimbabwe rozpoczęta została procedura impeachmentu wobec Mugabe. Wniosek o jej rozpoczęcie był realizacją ultimatum rządzącej partii ZANU-PF, która dawała czas na rezygnację prezydenta do końca poniedziałku. Mugabe zastąpi na stanowisku Emmerson Mnangagwa, usunięty wcześniej od władzy były wiceprezydent, prawdopodobny przywódca wojskowego puczu.

Mugabe rządził Zimbabwe jako prezydent od 1980 roku. Był jednym ze współzałożycieli Afrykańskiego Narodowego Związku Zimbabwe (ZANU) i Afrykańskiej Armii Wyzwolenia Narodowego Wyzwolenia Zimbabwe, które w 1979 doprowadziły do obalenia władzy białej mniejszości. W ciągu rządów Mugabe gospodarka Zimbabwe została doprowadzona do upadku a kraj ogarnęła hiperinflacja.

CZYTAJ TAKŻE: Zimbabwe: Prezydenckie urodziny za prawie milion dolarów

Kresy.pl / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply