Zimbabwe: Robert Mugabe ustąpił z urzędu prezydenta

Mugabe sprawował urząd prezydenta Zimbabwe od 37 lat. Na stanowisku zastąpi go Emmerson Mnangagwa, usunięty wcześniej przez Mugabego były wiceprezydent.

Robert Mugabe o swojej decyzji poinformował w liście przekazanym we wtorek parlamentowi. Ja, Robert Gabriel Mugabe, niniejszym oficjalnie składam rezygnację jako prezydent Zimbabwe ze skutkiem natychmiastowym – głosi list 93-letniego byłego już prezydenta. Mugabe podkreśla, że decyzja została podjęta dobrowolnie, by umożliwić „płynne przekazanie władzy”. Zawarto w nim także prośbę o jak najszybsze przekazanie tej informacji społeczeństwu.

Agencja Reutera podała, że odczytaniu słów Mugabego towarzyszyły „okrzyki dzikiej radości” zgromadzonych w parlamencie. Pod jego budynkiem w Harare rozbrzmieć miały klaksony samochodów, a tysiące ludzie miały wyjść na ulice.

ZOBACZ TAKŻE: Zimbabwe: Mugabe nie złożył rezygnacji pomimo upłynięcia terminu ultimatum

Niedawno usunięty ze stanowiska wiceprezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa obejmie stanowisko szefa kraju w ciągu 48 godzin od dymisji Roberta Mugabe – podała osoba z rządzącej partii ZANU-PF.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

We wtorek w parlamencie Zimbabwe rozpoczęta została procedura impeachmentu wobec 93-letniego prezydenta Roberta Mugabego. Wniosek o jej rozpoczęcie był realizacją ultimatum rządzącej partii ZANU-PF, która dawała czas na rezygnację prezydenta do końca poniedziałku.

Główny zarzut jaki prezydencka partia postawiła swojemu byłemu szefowi, to nieprzestrzeganie konstytucji. ZANU-PF nie podobało się także pozwolenie, by jego żona uzurpowała sobie władzę.

Kresy.pl / onet.pl / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz