Próba zamachu stanu w Gabonie

Grupa młodych oficerów opanowała dziś nad ranem gmach państwowego radia w stolicy Gabonu Libreville i wezwała żołnierzy do przejęcia władzy.

Jak podaje BBC grupa oficerów przejęła w poniedziałek około godziny 4.30 nad ranem siedzibę państwowej rozgłośni radiowej. Pułkownik Kelly Ondo Obiang wygłosił oświadczenie, w którym skrytykował prezydenta Alego Bongo, który od października przebywa z powodów zdrowotnych za granicą. Obecnie poddaje się rekonwalescencji po przebytym udarze w Maroku. Płk Ondo Obiang poddał w wątpliwość czy Bongo jest nadal w stanie rządzić Gabonem. Transmisję noworocznych życzeń prezydenta z zagranicy oficer nazwał “żałosnym widokiem” polityka, który według niego “uczepił się władzy”.

“Ojczyzna dała nam wszystko i uczyniła nas takimi ludźmi jakimi jesteśmy” – mówił wojskowy – “Nie możemy jej porzucić. Ustanawiamy Patriotyczny Ruch Młodych Żołnierzy Sił Obrony by utrzymać integralność państwa” – cytuje telewizja Al Jazeera. Promotorzy puczu wezwali młodych żołnierzy do przejęcia kontroli nad infrastrukturą transportową, lotniskami i składami uzbrojenia “w interesie kraju” i dla “przywrócenia demokracji” po wyborach w 2016 r., które uznali za przeprowadzone w nieprawidłowy sposób.

Akcja była prawdopodobnie nieprzygotowana. Brak informacji o tym by jakiekolwiek jednostki wojskowe wyraziły poparcie dla puczystów. Na ulicach Libreville pojawiły się czołgi i transportery opancerzone ale zostały one najpewniej wysłane przez dowódców wiernych prezydentowi Bongo. BBC podaje informację o aresztowaniu pięciu liderów puczu. Rzecznik gabońskiego rządu oświadczył, że sytuacja jest “spokojna”, a prowodyrzy i zwolennicy puczu będą przedmiotem śledztwa.

Tymczasem  rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podaje, powołując się na rozgłośnię radiową RFI, że dwóch puczystów zginęło w czasie szturmu oddziału rządowego na gmach państwowego radio. Agencja Reuters poinformowała o odgłosach strzelaniny pod gmachem gabońskiego radia. Miało się tam zgromadzić kilkaset osób wyrażających poparcie dla puczystów, ale zostali rozpędzeni przez siły bezpieczeństwa.

Zamach został już potępiony przez Unię Afrykańską i Francję.

Ali Bongo przejął władzę w Gabonie w 2009 r. Wcześniej przez ponad 40 lat tym zasobnym w ropę afrykańskim państwem rządził jego ojciec Omar.

Czytaj także: Saudyjski zostaną powiadomione o rozwodzie za pomocą wiadomości tekstowej

bbc.com/ajazeera.com/ria.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply