Pełniący tymczasowo obowiązki mera stolicy niedawno zrewoltowanego regionu Etiopii przyznał, że władze centralne korzystały ze wsparcia sąsiedniego państwa.

Ataklti Haileselassie został tymczasowo pełniącym obowiązki mera Mekiele – stolicy północnoetiopskiego regionu Tigraj, gdzie jesienią zeszłego roku doszło do rebelii. Armia zdusiła już opór Tigrajskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia (TPLF) na większości obszarów regionu, w którym władze centralne ustanowiły już tymczasową administrację. W regionalnej telewizji Haileselassie potwierdził pogłoski o umiędzynarodowieniu konfliktu.

W czasie nagrywanego przez TigrayTV wiecu tymczasowy mer Mekiele odpowiedział na pytanie od zgromadzonych o zaangażowanie sąsiedniej Erytrei w walkę z tigrajskimi separatystami. Mer potwierdził, że oddziały erytrejskie operowały na terenie Etiopii – “Największe dowództwo kraju [Dowództwo Północne], które miało chronić państwo, dostało cios w plecy i one [siły Erytrei] wkroczyły, ponieważ nie było innej obrony. Ale ogłoszono też, że w niedługim czasie zostaną wycofane z kraju.” – zacytował etiopski portal Addi Standard.

Jak dodał tymczasowy mer – “W tej chwili nie mamy problemu, więc nie musimy pytać dlaczego przyszli, ale jak ich usunąć. Jesteśmy tutaj, aby omówić, co możemy zrobić, aby ustabilizować sytuację poza naszym miastem”.

Portal potwierdził, że Ataklti Haileselassie jest pierwszym wysokim urzędnikiem etiopskim, który przyznał, że siły wojskowe sąsiedniego państwa operują w Tigraju. Erytrea jest państwem powstałym na skutek secesji regionu należącego niegdyś do Etiopii. Państwowość została wywalczona przez erytrejskich separatystów w toku długotrwałego konfliktu, jaki toczył się w latach 1961-1991. Co ciekawe Erytrejczycy korzystali wówczas ze wsparcia TPLF, przeciw któremu wystąpili w zeszłym roku.

4 listopada rząd Etiopii wysłał przeciwko Tigrajowi armię oskarżając rządzący w nim TPLF o separatyzm i uprawianie „brutalnej polityki”. Walki miały w listopadzie i grudniu intensywny charakter, a TPLF ścierała się nie tylko z władzami Etiopii ale też z sąsiednim państwem Erytreą, używając między innymi broni rakietowej.

addisstandard.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply