Przywódca etiopskiego regionu Tigraj przekazał w niedzielę agencji Reuters, że jego siły zbombardowały lotnisko w stolicy Erytrei Asmarze w sobotę wieczorem, potwierdzając wcześniejsze doniesienia dyplomatów o poważnej eskalacji konfliktu w Etiopii.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters, prezydent regionu Tigraj w północnej Etiopii przyznał, że regionalne siły ostrzelały lotnisko w Asmarze, stolicy sąsiadującej z Etiopią Erytrei.

Prezydent Tigraj, Debretsion Gebremichael, powiedział również, że jego siły walczą z siłami Erytrei „na kilku frontach” przez ostatnie kilka dni. Nie sprecyzował gdzie, ale powiedział, że siły Erytrei zostały rozmieszczone i walczyły wzdłuż granicy Etiopii.

Premier Etiopii Abiy Ahmed rozpoczął 4 listopada ofensywę wojskową w niespokojnym regionie północnym Tigraj. Rząd Erytrei zaprzeczył udziałowi w konflikcie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej, etiopski rząd twierdzi, że lotniska w regionie Amhara, który graniczy z zapalnym regionem Tigraj, zostały ostrzelane z rakiet.

Jedna z rakiet uderzyła w lotnisko w Gondar i częściowo uszkodziła je wieczorem w piątek, powiedział Awoke Worku, rzecznik Gondaru, podczas gdy druga wystrzelona rakietowa wylądowała obok lotniska w Bahir Dar. Rząd obwinił partię rządzącą w Tigraj, Front Wyzwolenia Ludu Tigraj.

„Junta TPLF wykorzystuje ostatnią broń ze swoich arsenałów” – napisała rządowa grupa zadaniowa ds. sytuacji nadzwyczajnych na Twitterze.

W 10-dniowej wojnie zginęły setki ludzi. Premier Abiy Ahmed wysłał w zeszłym tygodniu narodowe siły obronne do ofensywy przeciwko lokalnym żołnierzom w Tigraj, po tym, jak oskarżył je o atakowanie wojsk federalnych.

Pracownik Ethiopian Airlines, który nie chciał być zidentyfikowany, powiedział, że loty na lotniska Gondar i Bahir Dar zostały odwołane po ataku. Yohannes Ayele, mieszkaniec Gondaru, powiedział, że o 22:30 usłyszał głośną eksplozję w dzielnicy Azezo. Inny mieszkaniec okolicy powiedział, że rakieta uszkodziła budynek terminalu. „Teren został odgrodzony, a pojazdy strażackie zostały zaparkowane na zewnątrz” – dodał mieszkaniec.

Zobacz także: Kilkadziesiąt ofiar masakry w Etiopii

Kresy.pl/Reuters

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz