Obalony w zeszłym roku przez wojskowych Alpha Conde znalazł się na celowniku prokuratury. Jest podejrzany o poważne przestępstwa.

Prokurator stolicy Konakry przedstawił w środę zarzuty przeciw Conde oraz około 26 innych polityków i urzędników, aktywnych za rządów obalonego prezydenta, napisał portal africanews.com. Wśród przedstawionych zarzutów są te o zabójstwie, torturach i porwaniu.

Portal przypomina, że oskarżający byłego prezydenta prokurator Alphonse Charles Wrigh został nominowany przez nowe, wojskowe władze Gwinei. Obok Conde na ławie oskarżonych mają zasiąść były prezes Sądu Konstytucyjnego, były premier, były przewodniczący parlamentu oraz cała grupa byłych ministrów, parlamentarzystów i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Także wobec nich są także formułowane zarzuty dokonania morderstwa i porwania oraz napaści, gwałtów i grabieży.

Sędzia przekazał w komunikacie dla AFP, że postępowanie to zostało wszczęte po skardze Narodowego Frontu Obrony Konstytucji (FNDC), organizacji, która przez wiele miesięcy, począwszy od października 2019 r., prowadziła protesty przeciwko ubieganiu się przez Conde o trzecią kadencję prezydencką.

Zarzuty dotyczą całego okresu władzy Conde, który został przywódcą państwa w 2010 r.

84-letni Conde wygrał w 2020 roku wybory po raz trzeci i przedłużył swoją władzę po uprzedniej zmianie konstytucji, która wcześniej dopuszczała sprawowanie urzędu głowy państwa przez dwie kadencję. Zmiana ta i wyborczy start Conde doprowadził do burzliwych protestów zwolenników opozycji i starć z siłami bezpieczeństwa, które pociągnęły za sobą kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych.

We wrześniu doszło do puczu wywołanego przez gwinejskie siły specjalne. Ich żołnierze zatrzymali Conde i powołali nowe władze kraju.

africanews.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply