Władze Senegalu w zachodniej Afryce podjęły decyzję o zablokowaniu serwisu społecznościowego TikTok uznając, że służy on mobilizowaniu gwałtownych wystąpień ulicznych.
Władze już odcięły mobilny dostęp serwisu w poniedziałek, „Aplikacja TikTok to sieć społecznościowa wybierana przez ludzi o złych intencjach do rozpowszechniania nienawistnych i wywrotowych wiadomości zagrażających stabilności kraju” – powiedział w oświadczeniu minister komunikacji i gospodarki cyfrowej Moussa Bocar Thiam, którego zacytowała w środę France24. Zamieszki wybuchły po tym, jak w poniedziałek opozycyjny polityk Ousmane Sonko został oskarżony o podżeganie do rebelii, podważanie bezpieczeństwa państwa, przestępczy związek z organizacją terrorystyczną.
Dodatkowo rozwiązono stronnictwo, któremu przewodził Sonko – Afrykańskich Patriotów Senegalu na rzecz Pracy Etyki i Braterstw (PASTEF). Działanie te spowodowały gwałtowne protesty uliczne zwolenników aresztowanego polityka. Co najmniej trzy osoby zginęły w zamieszkach, a dwie inne zginęły we wtorek w zamachu bombowym na autobus na obrzeżach stolicy państwa Dakaru.
Trzy zaparkowane autobusy zostały również trafione ładunkami zapalającymi domowej produkcji w mieście Thies w środę, chociaż nie zgłoszono żadnych ofiar tego incydentu.
„Decyzja rządu o rozwiązaniu PASTEF narusza wolność słowa, zrzeszania się, pokojowych zgromadzeń i demokratycznego uczestnictwa” – stwierdziła Human Rights Watch (HRW) we wtorkowym oświadczeniu. Wezwała władze Senegalu do przywrócenia partii i przywrócenia możliwości niekrępowanego korzystania z Internetu.
„Rozwiązanie partii politycznej jest niezwykle poważnym środkiem, który powinien być stosowany tylko w ostateczności… zgodnie z zasadami demokracji i poszanowaniem praw podstawowych” – napisała w oświadczeniu Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FDIH).
Według prawników Sonko, który był już skazany w dwóch innych sprawach, na podstawie nowych zarzutów karnych grozi od pięciu do 20 lat więzienia. Jego skazanie zaoczne na dwa lata więzienia w sprawie o korupcję moralną w czerwcu wywołało starcia, w których zginęło co najmniej 16 osób.
Czytaj także: Afrykańska organizacja grozi interwencją wojskową w Nigrze
france24.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!