Reanimacja RWPG

Rosja, Białoruś i Kazachstan powołały do życia Eurazjatycką Unię Gospodarczą.

Prezydenci Władimir Putin, Alaksandr Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew podpisali wczoraj w Astanie traktat o utworzeniu Eur- azjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). EUG powstanie 1 stycznia 2015 r. na bazie Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego, dwóch struktur integracyjnych tworzonych przez te trzy kraje. Będzie ona otwarta na inne państwa. Swój akces zgłosiły już Armenia i Kirgistan. Doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. integracji gospodarczej Siergiej Głazjew wyraził nadzieję, że przystąpi do niej też część Ukrainy. Podobne stanowisko przedstawił Łukaszenka, który oświadczył, że Kijów „wcześniej czy później” przystąpi do EUG. – Jestem przekonany, że wcześniej lub później kierownictwo Ukrainy zrozumie, jakie jest jej przeznaczenie – powiedział białoruski prezydent w przemówieniu wygłoszonym w Astanie. Podkreślił, że prawo do przystąpienia do EUG „należy do narodu ukraińskiego”.

Rosja, Białoruś i Kazachstan wytwarzają razem 4 proc. światowego PKB. Podpisanie dokumentu nastąpiło w stolicy Kazachstanu na posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej, kierowniczego organu Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego. Z inicjatywą utworzenia EUG wystąpił prezydent Nazarbajew w 1994r. podczas wizyty w Moskwie.

W zamyśle Kremla nowa organizacja będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Traktat zobowiązuje jego sygnatariuszy do zapewnienia swobodnego przepływ towarów, usług, kapitałów i siły roboczej. Strony uzgodniły również, że będą uzgadniały wspólne działania w kluczowych sektorach gospodarki – energetyce, przemyśle, rolnictwie i transporcie. Rosja, Białoruś i Kazachstan będą też prowadzić jednolitą politykę makroekonomiczną, antymonopolową, walutową i finansową. W dokumencie nie wspomina się o wprowadzeniu wspólnej waluty. Zakłada on natomiast, że wspólny megaregulator finansowy powstanie do 2025 roku. Także w 2025 r. mają powstać wspólne rynki gazu ziemnego i ropy naftowej. Traktat przewiduje, że siedzibą organów kierowniczych EUG będzie Moskwa, sądu –Mińsk, a regulatora rynku finansowego – Astana.

– Tworzymy dzisiaj potężny ośrodek gospodarczego przyciągania, wielki regionalny rynek łączący 170 mln osób. Nasza Unia dysponuje ogromnymi zasobami surowców, w tym energetycznych. Przypada na nią 20 proc. światowych zasobów gazu i 15 proc. ropy. Kraje „trójki” dysponują rozwiniętym przemysłem, a także potężnym potencjałem kadrowym, intelektualnym i kulturalnym –oświadczył prezydent Putin. Gospodarz Kremla podkreślił, że Eur- azjatycka Unia Gospodarcza będzie funkcjonować na uniwersalnych, przejrzystych i zrozumiałych dla wszystkich zasadach, w tym tych obowiązujących w Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Według wiceministra spraw zagranicznych Kazachstanu Samata Ordabajewa, EUG będzie strukturą „wyłącznie gospodarczą”. – Dzięki konsekwentnemu stanowisku Kazachstanu do traktatu nie włączono takich kwestii jak wspólne obywatelstwo, polityka zagraniczna, współpraca międzyparlamentarna, sfera paszportowo-wizowa, wspólna ochrona granic i kontrola eksportu – oświadczył Ordabajew.

Łukasz Sianożęcki

“Nasz Dziennik”

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply