W czasie trwającego COP26 w Glasgow liderzy ponad 100 państw doszli do pierwszego porozumienia. W poniedziałek podjęto decyzję, że państwa, na terenach których znajduje się 85 proc. światowych lasów, zobowiążą się do powstrzymania i odwrócenia procesu wylesiania do 2030 roku – podaje agencja Reuters.

Sygnatariuszami porozumienia są Brazylia, Demokratyczna Republika Konga, Kanada, Rosja, Chiny, Indonezja i Kolumbia – państwa kluczowe dla powstrzymania wylesiania. Porozumienie przewiduje, że 14 miliardów funtów (ok. 76,1 mld zł) zostanie przekazanych na pomoc dla krajów rozwijających się w zatrzymaniu i odwróceniu procesu deforestacji. 8,75 mld będzie pochodzić od 12 krajów wysoko rozwiniętych, zaś 5,3 mld – od 30 firm z sektora prywatnego.

Rządy 28 państw zobowiążą się ponadto do usunięcia wylesiania z globalnego handlu żywnością oraz innymi produktami rolnymi, takimi jak olej palmowy, soja i kakao.

Zobacz także: Morawiecki zgodził się na unijny cel klimatyczny

30 wielkich globalnych firm zobowiąże się w ramach porozumienia do zaprzestania inwestycji w działania związane z wylesianiem.

Powstanie także fundusz o wartości 1,1 mld funtów na ochronę drugiego co do wielkości tropikalnego lasu deszczowego na świecie – w basenie rzeki Kongo.

“Dzięki dzisiejszym obietnicom mamy szansę zakończyć długą historię ludzkości jako zdobywców przyrody, a zamiast tego stać się jej opiekunem” – napisał na Twitterze Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, która jest współgospodarzem konferencji COP26.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wycinanie lasów przyczynia się do zmian klimatu, ponieważ lasy pochłaniają ogromne ilości CO2 – gazu odpowiedzialnego za globalne ocieplenie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się fiaskiem

PAP przypomina, że porozumienie znacznie rozszerza podobne zobowiązanie, które zostało podjęte przez 40 państw w ramach Deklaracji Nowojorskiej w sprawie Lasów podpisanej w 2014 r. Obiecano wtedy zmniejszenie o połowę wylesiania lasów tropikalnych oraz odtworzenie 150 milionów hektarów lasów do 2020 r. Eksperci wskazują jednak, że umowa nie zmniejszyła tempa deforestacji. Aktualnie w każdej minucie na Ziemi powierzchnia lasów zmniejsza się o obszar równy 27 boiskom piłkarskim.

reuters.com / bbc.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply