Brytyjski rząd wydał zgodę na budowę pierwszej od 35 lat głębinowej kopalni węgla. Jeszcze rok temu Wielka Brytania wzywała inne kraje, by „odesłać węgiel do historii”.

Sprawa dotyczy kopalni Woodhouse Colliery w pobliżu Whitehaven w hrabstwie Cumbria w północno-zachodniej Anglii. Węgiel pozyskiwany miałby być spod dna morza. W marcu 2019 roku zgodę na budowę kopalni wydali radni hrabstwa, a rząd ówczesnego premiera Borisa Johnsona nie miał wobec tego obiekcji. Sytuacja zmieniła się na początku 2021 roku, gdy Londyn zawiesił zgodę na budowę. Miało to związek z organizowanym w Szkocji szczytem klimatycznym COP26, gdyż rządowi Johnsona zależało na reputacji.

Później decyzja ws. budowy kopalni była kilka razy przekładana. Jednak w środę wieczorem brytyjski minister ds. wyrównywania szans, Michael Gove poinformował o wydaniu zgody.

 

Zgodnie z planami, w nowej kopalni wydobywanych miałoby być 2,5 mln ton węgla koksującego rocznie do 2049 r. Powstać ma też 500 nowych miejsc pracy. Wydobycie miałoby ruszyć około 18 miesięcy od rozpoczęcia budowy.

Operator kopalni, firma West Cumbria Mining (WCM), przekonywała, że węgiel byłby wykorzystywany m.in. w okolicznych hutach i zakładach chemicznych. Argumentowano też, że dzięki lokalnemu wydobyciu ograniczono by import, zmniejszając emisję dwutlenku węgla.

Jednak potencjalni odbiorcy tego węgla oświadczyli, że raczej nie będą go wykorzystywać w dużej ilości. British Steel powątpiewa, czy węgiel ma odpowiedni skład, a Tata Steel zamierza w ciągu dziesięciu lat odejść od węgla.

Na ten aspekt zwrócono uwagę podczas prac rządowego komitetu doradczego ds. zmian klimatu. 85 proc. węgla produkowanego przez kopalnię ma trafiać na eksport.

Przewodniczący komitetu lord Deben nazwał propozycję “absolutnie nie do obrony” i powiedział, że jej zatwierdzenie zaszkodzi pozycji Wielkiej Brytanii jako lidera w dziedzinie walki ze zmianami klimatu.

Ostatnią nową głębinową kopalnią węgla w Wielkiej Brytanii była Asfordby Colliery w hrabstwie Leicestershire, której budowę zaczęto w 1987 r. Ostatnią, działającą głębinową kopalnię węgla – Kellingley Colliery w hrabstwie North Yorkshire – zamknięto w 2016 roku.

Przypomnijmy, że rząd Wielkiej Brytanii od ponad 5 lat realizował program, zakładający zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych do końca 2025 roku.

PAP / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply