Dzięki tymczasowo przywróconej kontroli na granicy z państwami strefy Schengen polskiej Straży Granicznej udało się zatrzymać dwóch Algierczyków, którzy twierdzili, że celem ich podróży jest Ukraina.

Jak podała we wtorek Straż Graniczna, jej funkcjonariusze z placówki w Świecku w Lubuskiem wylegitymowali dwóch obywateli Algierii, którzy przyjechali do Polski bez wymaganych dokumentów. Cudzoziemcy podróżowali samochodem osobowym marki BMW, który został wytypowany i zatrzymany do kontroli.

W trakcie kontroli okazało się, że kierowca pojazdu nie posiadał przy sobie dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy oraz do pobytu w Polsce. Nie miał również prawa jazdy. Za brak dokumentów ukarano go mandatami karnymi i zdecydowano o jego readmisji do Niemiec. Drugi Algierczyk nie posiadał przy sobie paszportu wymaganego do przekroczenia granicy. Przedstawił tylko francuską kartę pobytu. Ukarano go za to mandatem i pouczono o obowiązku natychmiastowego powrotu do Francji.

Kontrola graniczna na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją została tymczasowo przywrócona w związku ze szczytem klimatycznym ONZ w Katowicach. Od 22. listopada do 16. grudnia br. granice z tymi państwami można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Jest ich w sumie 264: na granicy z Czechami 142, ze Słowacją 62, z Niemcami 48 a z Litwą 12. Wyrywkowa kontrola dotyczy tylko osób wjeżdżających do Polski. Straż Graniczna podała, że osoby i pojazdy są typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby państw sąsiednich. Kontrola realizowana jest w oparciu o patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu – mobilnych terminali i tzw. schengenbusów. Pojazdy te mają wyposażenie umożliwiające funkcjonariuszom SG przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym.

W związku ze szczytem klimatycznym na Śląsku i w Krakowie obowiązuje także pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego. “W tych dniach [26.11-15.12.2018 – red.] należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować policję.” – napisało w komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Zagrożenie terroryzmem na świecie: Polska na 110. miejscu, Ukraina najgorzej w Europie [RANKING]

Kresy.pl / SG / PAP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply