W piątek „Gazeta Wyborcza” podała, że nadzorowany przez rząd „operator narodowy" ma przejąć kontrolę nad internetem i telefonią komórkową. „Niestety GW ma w tym przypadku poważny problem z faktyczną oceną tego, co dzieje się wokół nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa” – skomentował te doniesienia portal „Spider’s Web”.

„Nadzorowany przez rząd +operator narodowy+ ma przejąć kontrolę nad internetem i telefonią komórkową. Istniejące obecnie sieci GSM będą mogły świadczyć usługi tylko za jego pośrednictwem. Podobne rozwiązania funkcjonują już w Rosji, w Korei Południowej i państwach arabskich” - napisała w piątek „Gazeta Wyborcza”.

„Niestety GW ma w tym przypadku poważny problem z faktyczną oceną tego, co dzieje się wokół nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i wyciąga wnioski tyleż medialnie głośne, co najzwyczajniej na świecie przesadzone i niemające wiele wspólnego z faktycznie ciekawymi i ważnymi kulisami nowego prawa” – w reakcji napisał „Spider’s Web”.


ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie Górnego Śląska kolejne 4 osoby w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT. Ich działalność związana była z wewnątrzwspólnotowym obrotem metalami nieżelaznymi. Straty, które w wyniku tego procederu poniósł Skarb Państwa, wyliczone zostały już na ponad 56 mln złotych - poinformowała ABW w środę.

Zatrzymani 15 listopada br. to przedstawiciele polskich i zagranicznych firm. Brali udział w tzw. „karuzeli podatkowej” z wykorzystaniem firm „słupów”, które zajmowały się fikcyjnym obrotem m.in. bielą cynkową i płytami ołowianymi. Ustalono, że wspomniany towar opuszczał granice naszego kraju, lecz był ponownie wprowadzany do obrotu na terenie RP przez firmy „słupy”, pełniące funkcję tzw. znikających podatników. Działania te były możliwe za pośrednictwem podmiotów zarejestrowanych na terenie Czech, Słowacji i Bułgarii, które kontrolowali zatrzymani przez ABW obywatele Polski. „Słupy” nie odprowadzały należnego Skarbowi Państwa podatku VAT, a towar ponownie, za pośrednictwem śląskich firm, trafiał do kolejnych podmiotów gospodarczych. Straty, które w wyniku tego procederu poniósł Skarb Państwa, wyliczone zostały już na ponad 56 mln złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania faktur VAT o dużej wartości (czyli tzw. zbrodnię VAT), prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia szeregu przestępstw skarbowych.


W nocy z piątku na sobotę w Zatoce Gdańskiej doszło do niebezpiecznej sytuacji. Straż graniczna i służby morskie przechwyciły rosyjski statek handlowy, którego kapitan i oficerowie byli pijani. Kapitan statku miał 1 promil alkoholu we krwi, a dwaj oficerowie - po półtora promila. Chodzi o jednostkę Ms. Ruslana. Statek płynął z prędkością ok. 11 węzłów wprost ku plaży.

Zdarzenie miało miejsce w nocy z piątku na sobotę, około 4 rano. Chodzi o rosyjski drobnicowiec Ms. Ruslana płynący z Kłajpedy. Rosyjski statek zboczył z toru wodnego - transy, która prowadziła do portu. Załoga jednostki nie reagowała na wezwania służb i kapitanatu portu. Dopiero po dłuższym czasie, gdy statek znalazł się półtora kilometra od brzegu, na wysokości Wyspy Sobieszewskiej udało się nawiązać kontakt i zawrócić jednostkę na kotwicowisko. Jednostka ważyła prawie 8 tysięcy ton. Płynęła z prędkością ok. 11 węzłów wprost ku plaży.

Funkcjonariusze Straży Granicznej weszli na pokład statku. Okazało się, że kapitan statku ma 1 promil alkoholu we krwi, a dwaj oficerowie - po półtora promila alkoholu. Wszyscy trzej to Rosjanie.


W niedzielę wieczorem prawicowy publicysta i kandydat w wyborach prezydenckich w 2022 r. Eric Zemmour został zaatakowany na swoim wiecu wyborczym - przekazał Antoine Diers, rzecznik prasowy nowego ruchu politycznego Rekonkwista.

W czasie pierwszego wiecu wyborczego w Villepinte w podparyskim departamencie Seine-Saint-Denis Zemmour został zaatakowany gdy przechodził przez tłum uczestników. Zemmour odniósł kontuzję nadgarstka i otrzymał zwolnienie lekarskie - informuje BBC. Rzecznik nowopowstałej partii poinformował o planach złożenia oficjalnej skargi.

W czasie przechodzenia przez tłum zebranych, obecny na wiecu mężczyzna złapał Zemmoura za szyję. Następnie interweniowała ochrona.


Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch utrzymała długoterminowy rating kredytowy Rosji w walucie obcej na poziomie inwestycyjnym „BBB” z perspektywą stabilną.

"Rating Rosji na poziomie BBB jest wspierany przez stabilny poziom zewnętrznej równowagi fiskalnej i najniższy poziom długu publicznego w stosunku do PKB w grupie porównawczej" - podała agencja w komunikacie.


Dane na temat polskiego importu za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku wskazują na znaczący wzrost wwozu z Chin.

Portal wGospodarce przytoczył w sobotę dane zwarte w Kompendium Handlu Zagranicznego Polski opracowanym przez Polski Fundusz Rozwoju. Chińska Republika Ludowa, ustępując jedynie Niemcom jako partner importowy Polski, wyraźnie zwiększyła wartość dóbr sprzedanych w naszym kraju w porównaniu do dwóch poprzednich lat.

Po pierwszych 9 miesiącach bieżącego roku łączna wartość importu z ChRL wyniosła niemal 29,5 mld euro. Oznacza to wzrost o 26,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i o 38,4 proc. w porównaniu do trzech kwartałów roku 2019. "Import z Chin po dziewięciu miesiącach br. już przekroczył poziom odnotowany w całym 2019 roku, do importu z 2020 r. brakuje około 3,5 mld euro" - podkreślili analitycy PFR.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest