Wybierając się do Nowego Jorku na szczyt klimatyczny prezydent Francji skrytykował Polskę i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej za blokowanie stanowiska UE w sprawie tzw. neutralności klimatycznej. Emmanuel Macron zaproponował młodym ludziom demonstrującym na rzecz klimatu, by pojechali manifestować do Polski.

Jak pisze portal tygodnika “Do Rzeczy”, powołując się na Le Parisien, Macron rozmawiał z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego w poniedziałek do Nowego Jorku. Francuski prezydent postulował zrobienie postępu w kierunku zmniejszania emisji gazów cieplarnianych przez Europę. Narzekał przy tym, że “Europa nie zrobiła się jeszcze zielona”, ponieważ Polska, Węgry, Czechy i Estonia zablokowały zapisy wniosków końcowych ze szczytu Unii Europejskiej mówiące o dojściu UE do “neutralności klimatycznej” do 2050 roku. Z jego słów wynika, że za największego winowajcę uważa Polskę.

“Prawda jest taka, że jest jeden kraj, który wszystko blokuje. To Polska” – mówił prezydent Francji. Wezwał też młodzież biorącą udział w marszach na rzecz klimatu, by wywierała nacisk na Polskę. “Niech młodzi ludzie protestujący w Europie pojadą manifestować do Polski i pomogą mi przekonać tych, których ja nie mogę” – proponował Macron.

Dzisiaj w Nowym Jorku odbędzie się debata generalna 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ a także inauguracja Szczytu Klimatycznego organizowanego przez sekretarza generalnego ONZ. Z tej okazji do Nowego Jorku wybrało się wielu światowych przywódców, m.in. Macron oraz Andrzej Duda. Szczyt Klimatyczny bojkotują jednak najwięksi emitenci gazów cieplarnianych, w tym USA, Chiny i Indie.

W ubiegłym tygodniu aktywistom organizacji ekologicznych udało się zorganizować w około 185 krajach na świecie młodzieżowe demonstracje na rzecz “obrony klimatu”. Według lewicowego Guardiana wzięły w nich udział miliony ludzi domagających się podjęcia bardziej zdecydowanej walki z ocieplaniem klimatu.

CZYTAJ TAKŻE: Żółte Kamizelki i gaz łzawiący na ulicach Paryża

Kresy.pl / dorzeczy.pl / leparisien.fr

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Dlaczego nikt nie postawi zarzut Francuzom, że stawiając elektrownie jądrowe przygotowują zaśmiecenie kuli ziemskiej odpadami radioaktywnymi jak np. w Czarnobylu. Te zużyte odpady będa zalegały tysiące lat na ziemi, to nie to co produkty węglowe które przyroda szybko neutralizuje i nawet wykorzystuje.