To są stare radzieckie myśliwce czwartej generacji, fizycznie już przestarzałe, a Ukraina potrzebuje nieco innych samolotów – oświadczył w poniedziałek Jurij Ignat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych, odnosząc się do MiG-29 przekazanych przez Polskę.

Jurij Ignat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych, wypowiadał się na antenie ukraińskiej telewizji. “Przekazanie przez Polskę myśliwców to pierwszy krok. To historyczny krok w przekazywaniu takiego rodzaju broni, jakim są samoloty myśliwskie” – oświadczył, cytowany przez agencję Ukrinform.

Jak wskazał, siły powietrzne Ukrainy mają na razie pięć brygad takich maszyn: dwie brygady Su-27 i trzy brygady MiG-29. Dodał, że “są to stare radzieckie myśliwce czwartej generacji, które fizycznie są już przestarzałe, a Ukraina potrzebuje nieco innych samolotów”.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Prezydencie RP Marcin Przydacz poinformował w poniedziałek, że pierwsza partia polskich samolotów bojowych MiG-29 została przekazania Siłom Powietrznym Ukrainy.

„Kilka MiG-29 zostało już dostarczonych na Ukrainę, pomagają Ukrainie w obronie kraju… Według moich informacji ten proces przekazywania pierwszej części został już zakończony” – powiedział Przydacz.

Zwracaliśmy uwagę, że Polska nie dostarczy Ukrainie myśliwców niemieckiego pochodzenia. W związku z tym na ich dostawę nie musi się zgodzić niemiecki rząd. Niemcy sprzedały Polsce w 2002 roku 23 myśliwce MiG-29, które Bundeswehra przejęła od Narodowej Armii Ludowej (NVA) b. NRD. Aktualnie Siły Powietrzne RP mają ich jeszcze około kilkunastu.

Zobacz także: Ukraina nie jest do końca zadowolona z myśliwców MiG-29 od Polski i Słowacji

ukrinform.ua / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    „Przekazanie przez Polskę myśliwców to pierwszy krok. To historyczny krok w przekazywaniu takiego rodzaju broni, jakim są samoloty myśliwskie. Są to stare radzieckie myśliwce czwartej generacji, które fizycznie są już przestarzałe, a Ukraina potrzebuje nieco innych samolotów” – F-16 są także starymi myśliwcami czwartej generacji ale jeśli dla Ukrainy czwarta generacja jest za stara to niech Ukraina zbuduje sobie nowe i najlepiej piątej generacji 🙂