Ponad 10 tys. holenderskich rolników protestowało w sobotę w Hadze przeciwko rządowym planom ograniczenia emisji azotu, które ich zdaniem oznaczają koniec wielu gospodarstw rolnych i uderzą w produkcję żywności.

W sobotę holenderscy rolnicy protestowali przeciwko rządowej polityce ograniczania emisji tlenku azotu – podaje agencja Reuters. Podczas demonstracji wielu z nich symbolicznie trzymało flagę narodową odwróconą do góry nogami. Tego samego dnia w Hadze protestowali także “aktywiści klimatyczni” z organizacji Extinction Rebellion.

Rolnicy zebrali się bez traktorów, ponieważ wcześniej burmistrz zakazał wpuszczenia maszyn do miasta. Wprowadził też stan wyjątkowy w związku z obawami o zakłócenia porządku publicznego i bezpieczeństwa. W mieście zostały rozlokowane wzmocnione siły policyjne wyposażone m.in. w armatki wodne. W stan gotowości postawiono także żandarmerię wojskową. W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że do rolników dołączyli także kierowcy ciężarówek.

Tego samego dnia w Hadze protestowali także “aktywiści klimatyczni” z organizacji Extinction Rebellion. Protestowali przeciw “wsparciu państwa” dla przemysłu paliw kopalnych. Późnym popołudniem policja użyła armatek wodnych do rozproszenia grupy około 100 aktywistów, którzy blokowali główną ulice miasta.

Zobacz także: Holandia: Policja oddała strzały w stronę protestujących rolników [+VIDEO/+FOTO]

Rolnicy w Holandii od trzech lat prowadzą protesty przeciwko rządowi Marka Rutte. W ostatnim czasie mocno przybrały one jednak na sile, bo liberalny gabinet nie ukrywa, że realizując cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej zniszczy wiele gospodarstw rolnych.

Bezpośrednią przyczyną obecnej fali protestów była deklaracja rządu z pierwszej połowy czerwca. Zapowiedział on plan redukcji emisji azotu i amoniaku, aby w ten sposób Holandia do 2030 roku spełniała unijne cele klimatyczne. Zrzut azotu na blisko 131 obszarach miałby zostać ograniczony o blisko 70 proc, natomiast w niektórych przypadkach aż o 95 proc. To zaś oznacza poważną redukcję pogłowia bydła hodowanego przez rolników, a tym samym bankructwo wielu z nich.

Zobacz także: Ponad połowa holenderskich hodowców będzie musiała zamknąć lub ograniczyć swoje gospodarstwa

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply