Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że w opozycyjnych protestach biorą udział „bojówkarze, którzy nigdy nie odstąpią”, bo mają za to płacone m.in. z „funduszy z Litwy, Polski, Ukrainy”.

Alaksandr Łukaszenka został zapytany w piątek, kiedy jego zdaniem na Białorusi zakończy się polityczny kryzys. „Jaki polityczny kryzys? A co, nie ma jakichś organów władzy?” – odpowiedział Łukaszenka, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Zobaczcie, jak to wszystko jest finansowane. Już zaczęli na konta przelewać pieniądze naszym protestującym i bojówkarzom. Wzięliśmy to pod kontrolę, zawyli” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Tichanowska: walka z Łukaszenką może przybrać partyzancką formę

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty, których uczestnicy domagają się odejścia Łukaszenki oraz rozpisania nowych, wolnych wyborów.

Swietłana Tichanowska ogłosiła w piątek w serwisie Telegram powstanie „Trybunału Ludowego”, który ma doprowadzić do postawienia zarzutów łamiącym prawo białoruskim urzędnikom.

„Ja, Swietłana Tichanowska, ogłaszam Trybunał Ludowy i amnestię za schwytanie Łukaszenki i członków jego grupy terrorystycznej. Jeśli państwowy system sądownictwa nie działa, możemy to zrobić bez niego. Powinien odpowiedzieć każdy, kto łamał i łamie prawo: od członków komisji wyborczych i prorządowych obserwatorów po urzędników, ideologów i oficerów, którzy wydawali i wykonywali przestępcze rozkazy. Złamaliście prawo i boicie się sprawiedliwości. Ale czas sprawiedliwości nadszedł” – napisała opozycjonistka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Białoruska opozycjonistka zapowiedziała powstanie systemu rejestrowania i potwierdzania dowodów przestępstw. Według niej każdy Białorusin będzie mógł przesłać do tego systemu dowody łamania prawa przez władze. Ma też powstać osobny program dla zbierania dowodów przestępstw od funkcjonariuszy organów ścigania. Tichanowska obiecała złagodzenie odpowiedzialności karnej lub nawet amnestię tym uczestnikom bezprawnych działań, którzy ułatwią zbieranie dowodów bądź sami je dostarczą.

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz