Jeden z najbardziej prominentnych i stojących najbliżej Jarosława Kaczyńskiego polityków PiS – Mariusz Kamiński, jeszcze 15 lat temu domagał się szerokiego otwarcia granic Polski dla przybyszów z Czeczenii.

Tekst wystąpienia sejmowego ówczesnego posła Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Kamińskiego upowszechnił na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej, Arkadiusz Myrcha.

Kamiński zabrał głos w czasie debaty nad informacją ministra spraw wewnętrznych i administracji o stosowaniu ustawy o cudzoziemcach oraz sprawozdaniem z działalności Rady do Spraw Uchodźców w roku 2001. Debata odbyła się 21 czerwca 2002 roku.

Obecny minister w rządzie Beaty Szydło zaczął swoje wystąpienie od stwierdzenia: „sprawy uchodźców powinny być nam, Polakom – jak żadnemu innemu narodowi na świecie – szczególnie bliskie”. Kamiński powoływał się przy tym na „żołnierzy przegranych powstań, działaczy niepodległościowych”, którzy „opuszczali kraj w obawie przed represjami i terrorem”. Główną treścią wystąpienia posła PiS było wyrażenie niezadowolenia z faktu, że Polska przyjęła zbyt mało przybyszów z Kaukazu.

„W 2001 r. o status uchodźcy wystąpiło w Polsce około 4,5 tys. cudzoziemców, około 3 tys. otrzymało odpowiedź negatywną, status uchodźcy nadano zaledwie 291 osobom. 40-milionowy naród rękami swych urzędników łaskawie zezwolił 291 osobom na przebywanie wśród nas. Byliśmy tak szczodrzy, że osoby te dostawać będą przez pewien czas niewielkie i z reguły nieregularnie wypłacane zasiłki, a niektórzy szczęśliwcy otrzymają za sprawą organizacji pozarządowych na kilka miesięcy mieszkania rotacyjne” – wyliczał Kamiński pytając przy tym dramatycznie – „Czy potrafimy okazać elementarną ludzką solidarność i współczucie ofiarom reżimów, dyktatur i brudnych wojen?”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Nie może być jednak tak, że cała machina urzędnicza nastawiona jest na wykazanie, iż uchodźca jest oszustem, który chce wyłudzić od naszego państwa jakieś wyimaginowane przywileje” – ostro występował Kamiński, lobbując przede wszystkim na rzecz przyjmowania Czeczeńców – „Szczególnie niepokoić musi bezduszność urzędnicza wobec najliczniejszej w chwili obecnej grupy uchodźców narodowości czeczeńskiej”. Polityk PiS opowiadał się wówczas za udzielaniem azylu wszystkim rebeliantom walczącym wówczas z rosyjskimi władzami ale też cywilom, którzy są, jak to ujął, „ofiarami zdemoralizowanego postsowieckiego żołdactwa”.

„W związku z powyższym Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość domaga się, aby zgodnie z przepisami rozdz. 6a ustawy o cudzoziemcach rząd wydał rozporządzenie o przyznaniu uchodźcom czeczeńskim ochrony czasowej na terytorium Polski do zakończenia konfliktu. W przeszłości taką ochronę przyznano uchodźcom albańskim z Kosowa. Od 2001 r. Czeczeni korzystają z ochrony czasowej na terytorium Czech. Niech to będzie dobrym przykładem dla Polski” – zakończył swoje wystąpienie Kamiński wyrażając stanowisko całej partii.

Od lat 90 XX wieku Polska przyjęła około 90 tys. imigrantów z Czeczenii. Obecnie przebywa w Polsce około 2,5 tys. Czeczenów na prawach uchodźców. Wśród nich działają zwolennicy „Państwa Islamskiego”,  a nawet osoba, która walczyła w Syrii w szeregach tej terrorystycznej organizacji. Obecnie toczy się proces Czeczenów, którzy gromadzili w Polsce pieniądze dla ISIS i werbowali ochotników do tej organizacji.

twitter.com/kresy.pl

 

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz