Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że zatrzymany w marcu w Polsce czeczeński uchodźca walczył w Syrii w szeregach dżihadystów z ISIS.

W marcu ABW zatrzymała Kyuri A., obywatela Rosji narodowości czeczeńskiej, który miał brać w wojnie w Syrii po stronie tzw. Państwa Islamskiego. Zarzucono mu również nielegalne posiadanie broni. W tym tygodniu do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko niemu.

Jak wynika z materiałów zgromadzonych przez ABW, mężczyzna przyjął obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej, biorąc udział w działaniach zbrojnych na terenie Syrii. Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, walczył tam po stronie dżihadystów z ISIS. Ponadto, posiadał bez wymaganego zezwolenia karabinek automatyczny.

Przeczytaj: Proces ws. Czeczenów pomagających ISIS. W Polsce mogła działać komórka terrorystyczna

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zarzuty prokuratury obejmują okres od listopada 2013 r. do końca 2014 r. Mężczyźnie grozi za nie od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Kyuri A. ma w Polsce status uchodźcy.

Jak informowaliśmy, Niemcy i inne kraje UE chcą deportować do Polski 16 tys. imigrantów . Tylko od początku roku do Polski deportowano ponad 700 cudzoziemców, głównie Czeczenów, którzy złożywszy wnioski azylowe nielegalnie wyjechali na Zachód. W kolejne do deportacji czeka 16 tys. osób. Dla nas to koszt rzędu 250 mln zł.

Przeczytaj: Niemcy będą odsyłać uchodźców z Czeczenii do Polski

Już w sierpniu ub. roku informowaliśmy, że Niemcy stracili wyrozumiałość dla imigrantów, którzy dostali się do UE przez Polskę. Chodziło głównie o obywateli Rosji, w zdecydowanej większości Czeczenów. Niemcy nie chcą ich u siebie i coraz częściej odsyłają ich z powrotem do Polski.

Czytaj również:  Czeczeński terrorysta na Ukrainie: przekraczałem już granicę z Polską

Jesienią ub. roku Paweł Kukiz odniósł się do sprawy czterech Czeczenów, oskarżonych o wspieranie terroryzmu, których proces w ubiegłym tygodniu ruszył w Białymstoku. – Obawiam się, że nie stać nas na ryzyko przyjmowania nacji, wśród których roi się od psychopatów i morderców – powiedział polityk.

Rmf24.pl / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz