Prezydent Turcji Recep Erdogan przekazał podczas rozmowy telefonicznej premierowi Kanady Justinowi Trudeau, że zawieszenie przez Kanadę eksportu niektórych technologii dronów nie jest zgodne z duchem NATO – poinformował w sobotę Reuters.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Reuters, prezydent Turcji Recep Erdogan i premier Kanady Justin Trudeau odbyli rozmowę telefoniczną w sprawie zawieszenia eksportu technologii dronów do Turcji. Według Erdogana jest to niezgodne z zasadami i duchem NATO.

Kanada wstrzymała eksport niektórych technologii dronów do Turcji na początku tego miesiąca, ponieważ bada czy sprzęt był używany przez siły azerskie zaangażowane w walki z Armenią.

W piątek w rozmowie telefonicznej Erdogan i Trudeau rozmawiali o poprawie relacji i zwiększeniu handlu dwustronnego – poinformowało biuro tureckiego prezydenta, dodając, że rozmawiali także o przezwyciężaniu problemów dotyczących współpracy w sektorze obronnym.

„Podczas rozmowy prezydent Erdogan powiedział, że zawieszenie przez Kanadę eksportu niektórych towarów wojskowych do Turcji z powodu konfliktu Azerbejdżanu i Armenii jest sprzeczne z duchem sojuszu”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kanadyjski zakaz eksportu kluczowych części dronów do Turcji może zahamować produkcję rodzimych dronów uderzeniowych.

Lokalnie zbudowany dron, znany jako Bayraktar TB-2, zawiera kluczowe części zagraniczne, problem pojawił po ogłoszeniu 5 października przez kanadyjskiego ministra spraw zagranicznych Francois-Philippe Champagne zawieszenia zezwoleń na eksport technologii dronów do Turcji, która wspiera Azerbejdżan w trwającym konflikcie zbrojnym na Kaukazie.

„Czujniki te są integralną częścią ich zdolności do prowadzenia działań wojennych z dronami, które w ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej przeprowadzali w kilku strefach konfliktu” – powiedział w rozmowie z Radio Canada International Kelsey Gallagher, badacz Project Plowshares. „Gdyby eksport tych czujników został całkowicie wstrzymany, Turcja nie miałaby części niezbędnych do przeprowadzania nowoczesnych nalotów”.

„Mogą istnieć inni zagraniczni dostawcy, których można użyć jako rozwiązania tymczasowego” – dodał analityk. „Ale jest to głównie technologia zachodnia (w tym izraelska) i może nie dotrzeć do tureckich producentów z powodów politycznych”.

Kresy.pl/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz