Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas złożył w niedzielę gratulacje kandydatowi Demokratów w amerykańskich wyborach prezydenckich Joe Bidenowi w związku z jego wygraną. Podkreślił, że liczy na dobrą współpracę.

Gratuluję prezydentowi-elektowi Joe Bidenowi jego zwycięstwa jako przyszłemu Prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki i gratuluję też wybranej na wiceprezydent Kamali Harris – napisał Abbas w niedzielnym oświadczeniu. Podkreślił, że liczy na dobrą współpracę – podaje agencja „Reuters”.

„Mam nadzieję na współdziałanie z prezydentem-elektem i jego administracją w dziele umacniania relacji palestyńsko-amerykańskich, a także liczę na współpracę, dzięki której nasz naród osiągnie wolność, niepodległość, sprawiedliwość i poszanowanie jego godności. (Wierzę, że) będziemy pracować razem na rzecz pokoju, stabilności bezpieczeństwa w naszym regionie i na świecie” – czytamy w oświadczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Reuters podkreśla, że Palestyńczycy mieli nadzieję na ewentualną zmianę gospodarza Białego Domu. Uznali oni decyzję Donalda Trumpa sprzed trzech lat o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela oraz przeniesienie tam Ambasady USA, a także przyzwolenie Białego Domu na dalsze osadnictwo żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu, za bezpośrednio godzącą w palestyńskie interesy.

Kontakty Autonomii Palestyńskiej z USA zostały zamrożone w 2017 roku.

Palestyńczycy odebrali także z dezaprobatą działania zmierzające do dokonania wyłomu w solidarności krajów arabskich w odniesieniu do kwestii palestyńskiej. Administracja Donalda Trumpa skłoniła w 2020 roku trzy państwa arabskie: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Sudan do uznania państwa Izrael oraz nawiązania z nim współpracy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po ogłoszeniu wyniku wyborczego Pensylwanii dotychczas przeliczającej głosy Joe Biden w niedzielę zabrał głos już w roli prezydenta-elekta.

W nocy z soboty na niedzielę po ogłoszeniu wyników w stanie dającym aż 20 głosów elektorskich kandydat Partii Demokratycznej uznał się już za zwycięzcę wyborów. Biden wystąpił po tych informacjach w Wilmington w Karolinie Północnej. Jak zrelacjonował portal gazety „New York Times” na wiecu licznie pojawili się jego współpracownicy i przyjaciele z rodzinnego stanu Delaware. Biden przemawiał już jak prezydent-elekt.

uk.reuters.com / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz