Biden zabiera głos jako prezydent-elekt

Po ogłoszeniu wyniku wyborczego Pennsylwanii dotychczas przeliczającej głosy Joe Biden zabrał głos już w roli prezydenta-elekta.

W nocy z soboty na niedzielę po ogłoszeniu wyników w stanie dającym aż 20 głosów elektorskich kandydat Partii Demokratycznej uznał się już za zwycięzcę wyborów. Biden wystąpił po tych informacjach w Wilmington w Karolinie Północnej. Jak zrelacjonował portal gazety “New York Times” na wiecu licznie pojawili się jego współpracownicy i przyjaciele z rodzinnego stanu Delaware. Biden przemawiał już jak prezydent-elekt.

“Do wszystkich, którzy głosowali na prezydenta Trumpa, rozumiem, że jesteście dziś rozczarowani” – powiedział Biden, który radził elektoratowi przeciwnika – “Czas zostawić ostrą retorykę, obniżyć temperaturę, znów się zobaczyć, jeszcze raz wysłuchać.”

Nie zabrakło jednak wątków krytycznie oceniających skutki rządów dotychczasowego prezydenta. “To jest czas na uleczenie Ameryki” – ocenił Biden. W swoim przemówieniu, jak relacjonuje “New York Times”, prezydent-elekt odwoływał się do amerykańskiej historii.

Głównym przekazem Bidena był apel o obniżenie temperatury sporu społecznego i kompromis między członkami elity by przezwyciężyć coraz większe wyzwania jaki stają przed USA. „Amerykanie wezwali nas do zebrania sił przyzwoitości, sił sprawiedliwości, aby zebrać siły nauki i siły nadziei w wielkich bitwach naszych czasów” – uznał prezydent-elekt.

Głos zabrała także wybrana wraz z Bidenem demokratyczna wiceprezydent Kamala Harris. Oceniła ona, że głosując na kandydatów Partii Demokratycznej Amerykanie wybrali – “Nadzieję i jedność, przyzwoitość, naukę i tak, prawdę”.

Harris, córka imigrantki mówiła o swojej matce, która w wieku 19 lat przyjechała z Indii do Stanów Zjednoczonych. Uderzyła też w tony feministyczne. „Chociaż mogę być pierwszą kobietą na tym stanowisku, nie będę ostatnią” – powiedziała też Harris – „Ponieważ każda dziewczynka oglądająca dzisiejszy wieczór widzi, że jest to kraj możliwości”.

nytimes.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply