Ajatollah Chamenei skomentował sytuację związaną z wyborami prezydenckimi w USA. Stwierdził, że są one „spektaklem” i ukazują „brzydką twarz liberalnej demokracji”. Jednak inni irańscy politycy zajęli bardziej dyplomatyczne stanowisko. Zmiana na stanowisku prezydenta USA daje szansę na odmrożenie relacji na lini Teheran-Waszyngton.

Jak informowaliśmy, amerykańskie media podały w sobotę wieczorem, że Joe Biden, kandydat demokratów, pokonał w wyborach prezydenckich w USA ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa. Komunikaty amerykańskich mediów bazują na twierdzeniu, że kandydat Demokratów zwyciężył w Pensylwanii, która zapewnia 20 głosów elektorskich. Zwycięstwo przyznały już Bidenowi takie wielkie stacje, jak CNN, NBC i Fox News oraz agencja Associated Press.

Niedługo po tym oświadczenie wydał prezydent Trump. Zaznaczył, że wybory prezydenckie w USA faktycznie jeszcze się nie zakończyły. Zapowiedział też, że w poniedziałek jego sztab zacznie składać pozwy w sądach.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: Wygrałem te wybory! Podczas liczenia głosów działy się złe rzeczy

Zwycięstwa Bidenowi pogratulował jednak już cały szereg światowych przywódców, w tym Andrzej Duda. Ajatollah Ali Chamenei z Iranu wykorzystał ten moment, aby opublikować oświadczenie, w którym stwierdza on swoją niechęć do USA, niezależnie od wyniku wyborów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chamenei wybory nazwał „spektaklem”. Uznał także, że stanowią przykład „brzydkiej twarzy liberalnej demokracji” w USA. „Niezależnie od wyniku, jedno jest absolutnie jasne” – napisał Chamenei. „Zdecydowany upadek polityczny, obywatelski i moralny reżimu Stanów Zjednoczonych”.

Według agencji Reuters, wiceprezydent Iranu Eshagh Jahangiri wypowiadał się bardziej dyplomatycznie.

Jahangiri wyraził nadzieję nadzieję na zmianę „destrukcyjnej polityki USA po przewidywanej wygranej Bidena”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Mam nadzieję, że zobaczymy zmianę w destrukcyjnej polityce Stanów Zjednoczonych, powrót do rządów prawa i zobowiązań międzynarodowych oraz szacunku dla narodów” – powiedział Jahangiri.

Z innych wypowiedzi irańskich polityków wynika, że ​​administracja ostatecznie ocenia porażkę Trumpa w wyborach pozytywnie.

Doradca prezydenta Hesameddin Ashena napisał na Twitterze, że „Irańczycy stali mężnie, dopóki tchórz nie wyszedł”, wyjaśniając w kolejnych tweetach, że „tchórz” oznacza Trumpa.

Ashena opisał „narodowe wysiłki i islamski zapał”, aby pozostać niezłomnymi i ostrzegł, że „jeśli Biden przyjdzie, to my mu też powiemy, że testowanie sprawdzonych jest błędem”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Teheran postrzega porażkę Trumpa jako potwierdzenie swojej polityki oporu. Będzie to miało druzgocące konsekwencje dla tych, którzy uważają, że dyplomacja z Iranem po Trumpie będzie tania lub łatwa ”- powiedział Reuterowi Behnam Ben Taleblu, starszy członek zespołu doradców FDD (Foundation for Defense of Democracies) w Waszyngtonie.

Zwycięstwo Bidena może doprowadzić do wznowienia rozmów między USA a Iranem, co spowoduje powrót m.in. do rozmów o irańskim programie nuklearnym.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenka o wyborach prezydenckich w USA: „żenujące widowisko, kpina z demokracji”

Kresy.pl / Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz