W niedzielę prezydent Afganistanu Aszraf Ghani nakazał uwolnienie blisko 2000 więźniów talibskich. Podkreślił, że jest to „gest dobrej woli” w odpowiedzi na decyzję talibów o wprowadzeniu trzydniowego rozejmu.

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani nakazał uwolnić blisko 2 tys. uwięzionych talibów – informuje „BBC”. Zaznaczył, że jest to „gest dobrej woli” w odpowiedzi na wprowadzenie przez talibów trzydniowego pokoju z okazji zakończenia ramadanu.

W sobotę afgańscy talibowie ogłosili, że wprowadzają trzydniowe zawieszenie broni. Było to spowodowane świętem zakończenia ramadanu – Id al-Fitr.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Prezydent Ghani zainicjował dzisiaj proces uwolnienia do 2000 więźniów talibskich w odpowiedzi na ogłoszenie talibów o zawieszeniu broni” – napisał na Twitterze rzecznik prezydenta.

Ghani zadeklarował także, że jego rząd jest gotowy na dalsze rozmowy pokojowe.

Sprawa uwięzionych bojowników stanowi kwestię sporną w rozmowach pomiędzy władzami Afganistanu a talibami.

W ostatnim czasie walki w Afganistanie uległy nasileniu. Stało się tak mimo apeli władz, które sugerowały rozejm na czas ramadanu.

Jak pisaliśmy wezwanie o rozejm zostało odrzucone przez talibów w kwietniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Id al-Fitr – Święto Przerwania Postu – czyli koniec ramadanu rozpoczyna się (w zależności od kraju, a czasem nawet rejonu) od oficjalnego potwierdzenia, że księżyc ukazał się już w jego pierwszej fazie. Z tego powodu część krajów obchodzi je w tym roku w piątek, inne zaś w sobotę lub niedzielę. Czasami trwa ono dwa lub trzy dni.

Zobacz także: Sekretarz Obrony USA: Rozpoczynamy wycofywanie naszych wojsk z Afganistanu

www.bbc.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz