Premier chce wystąpić na forum Parlamentu Europejskiego

Premier Mateusz Morawiecki chce podczas nadchodzącej debaty ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego o wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE przedstawić w Parlamencie Europejskim stanowisko Polski.

W środę rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził wcześniejsze, nieoficjalne doniesienia i napisał na Twitterze, że „premier Mateusz Morawiecki skierował do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wniosek o udział w następnym posiedzeniu PE w celu przedstawienia stanowiska Polski w trakcie zaplanowanej debaty parlamentarnej”. Chodzi o zaplanowaną na przyszły wtorek debatę w PE, która będzie poświęcona skutkom orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o wyższości polskiej Konstytucji nad prawem unijnym. Wcześniej stacja RMF FM podała, że szef rządu chce wystąpić na forum Parlamentu Europejskiego i że złożył wniosek w tej sprawie.

Przeczytaj: Morawiecki: Polexit to kłamstwo wywoływane przez opozycję, aby osłabić UE

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według brukselskiej korespondentki RMF FM, eurodeputowani zgadzają się na wystąpienia premierów w takich „konfliktowych sytuacjach”, choć przyznają, że jest to „dialog głuchych”.

 

Zgodnie z ogólnym takiej debaty, jako pierwszy przemawia goszczący w Parlamencie Europejskim premier, następnie przedstawiciel Komisji Europejskiej (tu zapewne będzie to komisarz ds. praworządności Vera Jourova), później szefowie frakcji politycznych w kolejności od największej (Europejska Partia Ludowa) po najmniejszą, po czym pytania mogą zadawać poszczególni eurodeputowani. W końcu ponownie zabiera głos szef rządu, który w założeniu ma odpowiedzieć na zadane pytania.

Zwrócono też uwagę, że „dosyć sformalizowane zasady wypowiedzi w Parlamencie Europejskim dają przewagę szefowi rządu, który wykorzystuje medialnie swoja obecność w Parlamencie Europejskim i praktycznie nie odnosi się do stawianych mu zarzutów”. Jako przykład wskazano węgierskiego premiera Viktora Orbana, który już kilka raz brał udział w takich dyskusjach w PE, wykorzystując tę możliwość do obszernego zaprezentowania stanowiska Węgier.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o wyższości polskiej Konstytucji nad prawem unijnym wywołał oburzenie znaczącej części eurodeputowanych, w tym z największych frakcji, w związku z czym wniosek eurosocjalistów ws. zwołania debaty został szybko poparty m.in. przez EPL.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny orzekł w 7 października br. o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym oraz nad Traktatem o Unii Europejskiej (TUE). Uznał też za niezgodne z Konstytucją niektóre przepisy TUE. Komisja Europejska w reakcji na decyzję Trybunału Konstytucyjnego oświadczyła, że „prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi”, zaś KE nie zawaha się skorzystać z przysługujących jej uprawnień „w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa europejskiej wspólnoty”. Jak pisaliśmy, podobne wyroki, które wskazywały na wyższość prawa krajowego nad unijnym, zapadały także m.in. w Niemczech, Francji, Czechach, Włoszech, Hiszpanii oraz na Litwie.

Zobacz także: Niemiecki ekspert: TSUE nie może orzekać o granicach kompetencji UE. To próba tworzenia superpaństwa

rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz