Bułgarski premier Bojko Borysow poprosił w środę szefów ministerstw finansów, gospodarki i spraw wewnętrznych o ustąpienie ze względu ogólnokrajowe protesty antykorupcyjne – poinformowała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, bułgarski premier Bojko Borysow poprosił w środę swojego ministra finansów, ministra gospodarki i ministra spraw wewnętrznych o ustąpienie ze swoich stanowisk. Powodem są ogólnokrajowe protesty antykorupcyjne.

Borysow, który sprawuje urząd prawie bez przerwy od 2009 roku, poinformował wcześniej tego dnia, że ​​pod koniec tygodnia zdecyduje, czy jego trzeci rząd pozostanie na urzędzie do czasu zaplanowanych wyborów na wiosnę czy ustąpi.

Zobacz też: Bułgaria: antyrządowe wystąpienia zwolenników prezydenta, doszło do starć z policją [+VIDEO]

Ogłoszone odwołanie kluczowych ministrów nie zdławiło publicznego gniewu, a tysiące Bułgarów wezwały Borysowa i naczelnego prokuratora, by zrezygnowali z  urzędów, zdaniem przeciwników rządu, a zarazem zwolenników prezydenta Bułgarii, Borysow osłabił instytucje państwowe i przyniósł korzyści potężnym potentatom.

„Protest przeciw bułgarskiej mafii przekształca się w kampanię i nie ma siły, która mogłaby ją wstrzymać” – powiedział w piątek prezydent Radew. Dzień później w odezwie do narodu oświadczył, że ostatnie protesty pokazały, że Bułgarzy w poprzek spektrum politycznego mieli dość. Wezwał też premiera i prokuratora generalnego do ustąpienia.

Borysow starał się o rezygnację trzech ministrów, aby położyć kres spekulacjom, że pracowali w oni w kuluarach z opozycyjną turecką partią etniczną MRF i jej prominentnym członkiem, biznesmenem i właścicielem mediów Delyanem Peevskim – poinformowała rządowa partia. „Takie spekulacje mają negatywny wpływ na partię”.

Zobacz też: Narastanie pandemii w Bułgarii

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Trzej ministrowie złożą rezygnację w czwartek, poinformował rząd w oświadczeniu. Ten ruch zaskoczył młodszego partnera koalicyjnego, narodową partię Zjednoczeni Patrioci. Przywódcy ugrupowania zapowiedzieli, że spotkają się z Borysowem w czwartek.

„W obecnej sytuacji istnieją trzy możliwości. Rząd pozostaje na stanowisku, rezygnuje lub w tym parlamencie powstaje nowy rząd – poinformował wicepremier Tomislav Donchev, w wywiadzie w telewizji BTV.

Kresy.pl/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz