Powołano zespół śledczy w sprawie oszustw przy imporcie zbóż z Ukrainy

Podczas czwartkowego briefingu prasowego w siedzibie Prokuratury Krajowej Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował o powołaniu zespołu śledczego w sprawie oszustw przy imporcie zbóż z Ukrainy.

Podczas czwartkowego briefingu prasowego w siedzibie Prokuratury Krajowej Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował o powołaniu w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie specjalnego zespołu prokuratorów i funkcjonariuszy szeregu służb państwowych, który zbada proceder niezgodnego z przepisami wprowadzenia na polski rynek spożywczy zbóż i innych produktów pochodzących z terenu Ukrainy.

Zbigniew Ziobro ocenił, że obserwowane zjawisko nielegalnego importu naraża na szwank polską suwerenność w obszarze żywnościowym. „Mamy obowiązek dbać o polskich wytwórców żywności i konsumentów i bezpieczeństwo strategiczne” – podkreślił. Wspomniał przy tym o toczącym się już od lutego śledztwie Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Postępowanie dotyczy sprowadzania do Polski zboża technicznego z Ukrainy, które następnie w sposób fałszywy było przedstawiane jako zboże mające inną kategorię i wartość.

Zobacz też: WP.pl: firmy bliskie rządzącym i należące do Ukraińców sprowadzały zboże z Ukrainy

“Uznałem, że konieczne jest powołanie dużego zespołu śledczego, który współpracowałby z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policją, Strażą Graniczną i służbami celno-skarbowymi” – poinformował Prokurator Generalny, odnosząc się do charakteru działań nieuczciwych podmiotów. Zaapelował przy tym do służb weterynaryjnych i sanitarnych o zgłaszanie do prokuratury wszelkich przypadków nadużyć w tym obszarze.

Decyzją Zbigniewa Ziobro zespół taki powołany został w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie, a zadanie kierowania nim powierzono szefowi tej jednostki. Nadzór nad pracą zespołu sprawować będzie Departament do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Michał Ostrowski dodał, że w ramach zespołu pracować będzie sześciu doświadczonych prokuratorów. Dodał, że analizowane w ramach zespołu zachowania mogą dotyczyć oszustw na szkodę producentów i Skarbu Państwa, narażania na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, a także przestępstw skarbowych. Czyny takie zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz też: Ukraińskie zboże techniczne sprzedane jako polskie spożywcze. Prokuratura wszczęła śledztwo

Prokurator Michał Ostrowski podkreślił, że do prokuratury wpływają zawiadomienia o przestępstwach związanych z importem zbóż. Wymienił tu zawiadomienie rolniczej „Solidarności” oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Opisane w zawiadomieniach przypadki będą dalej analizowane w zespole śledczym rzeszowskiej prokuratury.

Zobacz też: Nowy minister rolnictwa zwołał sztab kryzysowy ws. zboża z Ukrainy

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply