Były szef brytyjskiego Dowództwa Sił Połączonych gen. Richard Barrons uważa, że Ukraina może w tym roku przegrać wojnę z Rosją.

Generał Richard Barrons powiedział w opublikowanej w sobotę rozmowie z BBC, że istnieje “poważne ryzyko” przegrania przez Ukrainę wojny w tym roku, “ponieważ Ukraina może zacząć odczuwać, że nie może wygrać”. “A gdy do tego dojdzie, dlaczego ludzie mieliby chcieć dalej walczyć i umierać, broniąc czegoś, czego nie da się obronić?” – wskazał. 

Barrons wyraził opinię, że “kształt rosyjskiej ofensywy, która nadejdzie, jest całkiem jasny”. Podkreślił, że Rosjanie wykorzystują na linii frontu “pięciokrotną przewagę w artylerii i amunicji oraz zapasy żołnierzy, nowe uzbrojenie”. Jak dodał, latem rosyjskie wojsko będzie próbować przełamać ukraińskie linie obrony.

Ostrzegł, że w takiej sytuacji rosyjska armia może wkroczyć na terytorium ukraińskie, na którym siły Ukrainy nie będą mogły jej powstrzymać.

W ubiegłym tygodniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina “przegra wojnę”, jeśli Kongres Stanów Zjednoczonych nie zatwierdzi pomocy wojskowej dla Kijowa. “Jeśli Ukraina przegra tę wojnę, inne kraje zostaną zaatakowane. To fakt” – dodał. Wcześniej zwracał uwagę, że Ukrainie może zabraknąć rakiet defensywnych, jeśli Rosja będzie kontynuować zaciętą kampanię nalotów.

W lutym Senat USA przyjął ustawę o pomocy zagranicznej o wartości 95 mld dolarów dla Ukrainy i Izraela, ale spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson jak dotąd odmówił przeprowadzenia głosowania w sprawie przyjęcia pakietu dla Ukrainy.

Czytaj także: Zełenski: mamy plan nowej kontrofensywy

bbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply