Jak poinformowała w piątek Agencja Prasowa Reuters, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa przekazał mediom, że zaproponuje przedłużenie ogólnokrajowej kwarantanny do pierwszego maja.

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa poinformował, że zaproponuje przedłużenie zamknięcia kraju do pierwszego maja – informuje w piątek Reuters. Jego decyzja jest podyktowana przekroczeniem w Portugalii 15000 zdiagnozowanych przypadków koronawirusa.

Zobacz także: Światowa rewolucja koronawirusa

“Musimy być bardzo skupieni na walce, której jeszcze nie wygraliśmy” – mówił prezydent, który do niedawna sam znajdował się pod kwarantanną mimo negatywnego wyniku jego testu na obecność koronawirusa. “Nie możemy opuszczać gardy”.

W portugalii do tej pory zostało zdiagnozowanych 15472 przypadki koronawirusa z czego 435 zakończyło się zgonem. Premier Portugalii Antonio Costa przekazał podczas wywiadu, że zniesienie obostrzeń nie wchodzi jeszcze w grę. “To byłby zły sygnał dla kraju gdybyśmy wycofali się ze stanu nadzwyczajnego”.

Premier Costa stwierdził, że do wyjścia z pandemii potrzeba jeszcze wiele czasu i potrzeba samodyscypliny żeby przyspieszyć ten proces. “Ciągle nie ma światła na końcu tunelu” – informował. “Musimy przejść przez cały tunel, a im bardziej jesteśmy zdyscyplinowani, tym szybciej dotrzemy do jego końca.

Zarówno premier jak prezydent zachęcali do pozostania w domach również w okresie Świąt Wielkanocnych.

Portugalia jest kolejnym krajem, w którym wprowadzone obostrzenia przedłużą się przynajmniej do maja. Jak pisaliśmy, hiszpański premier Pedro Sanchez poinformował parlament o możliwości przedłużenia zamknięcia całego kraju do maja. Przekazał również, że według informacji spływających ze służby zdrowia pandemia może zaczynać maleć. “Ogień zaczyna być opanowywany” – powiedział.

Premier Hiszpanii podczas posiedzenia parlamentu zakomunikował, że chce stworzyć porozumienie partii, związków i firm, tak aby mogło ono wspólnie odbudowywać gospodarkę po pandemii. “Proponuję wielki pakt dla ekonomii i rekonstrukcji społecznej Hiszpanii”.

Podobna sytuacja będzie miała miejsce we Włoszech. Według informacji Agencji Prasowej Reuters, włoski rząd będzie chciał przedłużyć zamknięcie kraju do trzeciego maja. Reuters powołuje się na źródła we włoskich związkach zawodowych.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply