Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze przeszukało mieszkanie znanej aktywistki Euromajdanu Tetiany Czornowoł w związku z podejrzeniem zabójstwa. – podało w piątek Hromadske.

W piątek w godzinach rannych funkcjonariusze Państwowego Biura Śledczego (DBR) przeszukali miejsce zamieszkania Tetiany Czornowoł. Aktywiska powiedziała później mediom, że śledczy zabezpieczyli jej ubranie, które miała na sobie 18 lutego 2014 roku. Według niej zabrano jej także telefon oraz broń, którą dostała jako nagrodę za udział w Majdanie.

Czornowoł powiedziała, że przedstawiono jej 8 zarzutów. DBR sprecyzowało, że działaczka jest podejrzana o umyślne zabójstwo podczas pożaru biura Partii Regionów w lutym 2014 roku.

“To polityczne represje. To sprawa za Majdan. Przeciwko mnie jako aktywistce Majdanu” – uważa Czornowoł.

Sprawa dotyczy wydarzeń z 18 lutego 2014 roku, kiedy w podpalonym przez aktywistów Majdanu biurze Partii Regionów w Kijowie zginął 65-letni Wołodymyr Zacharow, który zadusił się czadem. Zdaniem śledczych Czornowoł wraz z innymi osobami odpowiada za śmierć Zacharowa.

“Czy podpaliłam biuro Partii Regionów? Tak… Czy jestem zamieszana w zabójstwa? Nie, nie mam krwi na rękach” – cytuje słowa Czornowoł Hromadske. Aktywistka zapewniła, że wzywała protestujących, by nie zabijali oponentów. Jak twierdzi, podpaliła z mężem budynek, by “odwrócić uwagę sił bezpieczeństwa”.

Jak pisaliśmy, Tetiana Czornowoł w wieku 17 lat brała udział w akcji nacjonalistów z UNA-UNSO „Ukraina bez Kuczmy”. W proteście przeciw uwięzieniu członków ugrupowania przykuła się do torów na stacji kolejowej w Kijowie. W 2012 brała udział w akcjach przeciwko ustawie językowej, która przewidywała określone uprawnienia dla języków mniejszości narodowych. W tym samym roku włamała się do rezydencji prezydenta Janukowycza pod Kijowem, gdzie spędziła około 3 godziny. Zdjęcia stamtąd opublikowała potem w internecie.

W 2012 startowała w wyborach do parlamentu z list „Batkiwszczyny” – partii więzionej wówczas Julii Tymoszenko. Kandydowała w obwodzie lwowskiem, jednak bez powodzenia. Brała udział w protestach Euromajdanu, w trakcie trwania którego została pobita. Jej pobicie propagandowo wykorzystano do oskarżenia ówczesnych władz; jednak oskarżenia te nie potwierdziły się. Po obaleniu rządu Mykoły Azarowa z Partii Regionów została od dnia 5 marca 2014 pełnomocnikiem rządu ds.polityki antykorupcyjnej, nominowana na to stanowisko przez premiera Arsenija Jaceniuka. Została deputowaną do Werchownej Rady Ukrainy wyborach w październiku 2014 roku z list „Frontu Narodowego”. Czornowoł walczyła w batalionie „Ajdar”, tak jak jej poległy w walkach mąż.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W marcu 2020 roku, gdy pojawiły się nieoficjalne informacje, że Czornowoł, a także inny radykał z Majdanu – Wołodymyr Parasiuk – są obiektem zainteresowania ukraińskich śledczych, politolog z Uniwersytetu w Ottawie dr Iwan Kaczanowski przypomniał, że zachodnie media wychwalały ich jako aktywistów Majdanu i “bohaterów narodowych Ukrainy”. Czornowoł została nawet zaliczona przez magazyn “Fortune” do pięćdziesiątki “największych światowych przywódców” w 2014 roku. “Tymczasem ich udział w masakrze na Majdanie i związki ze skrajną prawicą były świadomie ignorowane lub zaprzeczano im” – przypominał Kaczanowski. “Czy zachodnie media teraz o tym powiedzą” – pisał Kaczanowski o możliwych działaniach ukraińskich śledczych wobec Czornowoł i Parasiuka.

CZYTAJ TAKŻE: Fałszywi bohaterowie Ukrainy

Kresy.pl / Hromadske

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. MP
    MP :

    brzydka ta banderowska suka i głupia..bezwzglądna jak banderowcy spod znaku SS Nachtigall,SS Galizien,jak pedały od Bandery i Szuchewycza,mordercy zwyrodnialcy ,oprawcy polskich dzieci kobiet i starców na Wołyniu i Wsch.Małopolsce 1943…do kata z brzydulą