Już po Wielkanocy ruszy produkcja polskich testów na koronawirusa. Opracowali go naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

To już oficjalna informacja: Państwowy Zakład Higieny kowalidował POLSKI TEST NA KORONAWIRUSA jako 100-procentowo skuteczny! W przyszłym tygodniu wyprodukowanych zostanie pierwszych 150 tysięcy. Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę – napisał na Twitterze były minister nauki Jarosław Gowin.

Jak podaje Polska Akademia Nauk, powstanie polskiego testu to wielki sukces młodych badaczy, którzy w ramach wolontariatu przez ostatnie 3 tygodnie pracowali w laboratorium dzień i noc. Wysiłki naukowców zostały dostrzeżone przez rząd, który decyzją wicepremiera Gowina przyznał poznańskiemu instytutowi 15 mln złotych na na stworzenie zestawu diagnostycznego i wyprodukowanie pierwszej partii testów.

Test bazuje wyłącznie na polskich odczynnikach, dzięki czemu jego koszt ma wynieść około 53 złotych i być 8 razy niższy od testów zagranicznych. Badanie za jego pomocą trwa około 6 godzin.

Według dr Luizy Handschuh z Zakładu Biologii Molekularnej i Systemowej ICHB PAN wciąż trwa procedura legalizowania testów przed wprowadzeniem ich do powszechnego użycia. Został także złożony wniosek w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych. Jak powiedziała PAP dr Handschuh, w przyszłym tygodniu zostanie wyprodukowany ok. 1 tys. testów, a masowa produkcja ruszy w kolejnym tygodniu.

Polski test opiera się na potwierdzeniu obecności wirusa w organizmie. Daje więc 100-procentową pewność, w przeciwieństwie do szybkich testów, które wykrywają przeciwciała. Różni się tym od testów zagranicznych, że wykrywa jeden a nie dwa geny wirusa, ale jak podano reporterowi RFM FM, nie zmniejsza to jego użyteczności.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Polska firma zacznie sprzedaż szybkich testów na koronawirusa

Kresy.pl / Business Insider / RMF FM / se.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz