Pomnik Bandery w Tarnopolu oblany farbą [+VIDEO]

Nieznany sprawca oblał w Tarnopolu pomnik lidera OUN, Stepana Bandery, czerwoną farbą. Ukraińska policja zamierza ścigać go z paragrafu o zbezczeszczeniu pomnika upamiętniającego „walczących z nazizmem w latach II wojny światowej”.

Jak informuje portal Zaxid.net, czerwone plamy na pomniku Stepana Bandery w Tarnopolu zauważyli w środę rano pracownicy firmy sprzątającej oraz funkcjonariusze policji. Do zdarzenia doszło jednak dzień wcześniej, we wtorek około południa. Zostało ono zarejestrowane na kamerach miejskiego monitoringu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według miejscowej policji, w sprawę jest zamieszany mężczyzna z innego obwodu, który później opuścił miasto samochodem. Śledczy ustalają jego miejsce pobytu. Jak podano, na nagraniach widać, jak do pomnika Bandery w parku Szewczenki zbliża się młody mężczyzna i rzuca w niego dwie nieduże puszki z czerwoną farbą. Monitoring został zabezpieczony.

Komendant policji na obwód tarnopolski, Ołeksandr Bohomoł potwierdził, że pomnik oblano farbą 14 grudnia o 12:00 w południe. Bohomoł wystąpił w środę na sesji Tarnopolskiej Rady Obwodowej. Tam udzielił informacji w sprawie dotychczasowych ustaleń śledczych. Zwrócił uwagę, że sprawca wjechał do parku przez niezagrodzony wjazd od strony ulicy Hruszewskiego, oblał pomnik farbą i odjechał. Bohomoł zapowiedział, że zwróci się do prokuratury obwodowej o wszczęcie sprawy z artykułu o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym.

Tarnopolska policja zamierza ścigać sprawcę z artykułu 297 Kodeksu Karnego Ukrainy. Dotyczy on m.in. zbezczeszczenia pomnika upamiętniającego „tych, którzy walczyli z nazizmem w latach II wojny światowej”. Przepisy te odnoszą się m.in. do „uczestników ruchu partyzanckiego” i „podziemia”. Na Ukrainie uznaje się, że obejmuje to członków i działaczy OUN-UPA. Sprawcy groziłaby zatem kara ograniczenia wolności na okres od trzech do pięciu lat lub kara więzienia w analogicznym wymiarze.

Tarnopol jest obecnie, za sprawą tamtejszych władz i środowisk neobanderowskich, ośrodkiem kultu zbrodniarzy z OUN-UPA. Dotyczy to zarówno Bandery, jak i dowódcy UPA Romana Szuchewycza, odpowiedzialnego za ludobójstwo na Polakach. W 2021 roku władze miasta zdecydowały o nazwanie miejskiego stadionu imieniem kata Polaków, co wywołało głosy oburzenie w Polsce. Niektóre miasta zdecydowały się w tej sytuacji na anulowanie umów partnerskich z Tarnopolem.

Przeczytaj: Ukraina: stadion w Tarnopolu zyskał imię kata Polaków

Czytaj również: W Tarnopolu tysiące ludzi maszerowało z okazji banderowskiego święta [+FOTO]

zaxid.net / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Cytat ” …… zbezczeszczenia pomnika upamiętniającego tych, którzy walczyli z nazizmem w latach II wojny światowej”
  Na elewacji polskiej szkoły we Lwowie Rada Miasta Lwowa powiesiła na elewacji polskiej szkoły popiersie z jednego największych rzeźników cywilnej polskiej ludności w czasie II wojny światowej – dowód poniżej:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie
  Po co i w imię czego to zrobili?
  Dla nawiązania: przyjaznych, braterskich, dobrosąsiedzkich stosunków czy jeszcze cuś innego?
  Czy ktoś na tym forum potrafi racjonalnie wytłumaczyć dlaczego tak zrobili?
  W Polsce nikomu do przysłowiowego łba nie przyszłaby myśl na elewacji ukraińskiej szkoły wieszać popiersie jakiegokolwiek Polaka!