Rząd Izraela i Autonomia Palestyńska zobowiązały się w niedzielę do podjęcia natychmiastowych kroków w celu deeskalacji. To efekt rozmów w Jordanii, w których uczestniczyli także urzędnicy amerykańscy i egipscy. Izrael zobowiązał się do wstrzymania rozbudowy nielegalnych osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu. Jednak już kilka godzin później premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił, że budowa osiedli będzie kontynuowana zgodnie z “pierwotnym planem i harmonogramem budowy”.

Deklaracje po spotkaniu sugerowały kroki na rzecz “sprawiedliwego i trwałego pokoju”. Niedzielny szczyt w kurorcie Akaba nad Morzem Czerwonym został zwołany po niedawnym wzroście napięcia, który podsycił obawy przed szerszym konfliktem – podkreśla BBC. “Po raz pierwszy od wielu lat zgromadził szefów izraelskich i palestyńskich sił bezpieczeństwa” – czytamy. Obecny był także główny doradca prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu, Brett McGurk.

“Obie strony [palestyńska i izraelska] potwierdziły swoje zobowiązanie do wszystkich poprzednich porozumień między nimi i do pracy na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju” – wskazano w pierwszym punkcie wydanego po zakończeniu szczytu komunikatu.

“Potwierdzono konieczność zaangażowania się w deeskalację w terenie i zapobieżenia dalszej przemocy” – dodano.

Izrael zobowiązał się do wycofania z planów budowy na Zachodnim Brzegu nowych osiedli przez cztery miesiące.

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken pochwalił efekty spotkania. “Dzisiejsze spotkanie w Akabie jest pozytywnym krokiem dla Izraelczyków i Palestyńczyków. Ważne jest, aby strony kontynuowały działania zmierzające do deeskalacji napięć i przywrócenia spokoju” – oświadczył na Twitterze.

Kilka godzin później izraelski premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że budowa osiedli nie zostanie wstrzymana. “Wbrew twittom budowa i regulacja [osiedli] w Judei i Samarii będą kontynuowane zgodnie z pierwotnym planem i harmonogramem budowy, bez żadnych zmian. Zamrożenia nie ma i nie będzie” – napisał na Twitterze.

W środę nastąpiła kolejna eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W mieście Nablus na Zachodnim Brzegu Jordanu doszło do gwałtownych starć. W ich wyniku zginęło 11 Palestyńczyków, a blisko 80 zostało rannych.

W odpowiedzi ze Stefy Gazy wystrzelono w kierunku Izraela rakiety. Później siły Izraela przeprowadziły atak odwetowy.

Jordania zdecydowała o pośredniczeniu w mediacjach między obiema stronami i zorganizowaniu spotkania na neutralnym terenie.

Liczba Palestyńczyków zabitych przez siły izraelskie na palestyńskich terytoriach okupowanych od początku 2023 roku wzrosła do 61 osób, w tym 13 dzieci. W 2022 r. z rąk Izraelczyków zginęło 171 Palestyńczyków.

Zobacz także: Izrael szykuje nowe sankcje wobec Palestyńczyków

bbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply