W Kielcach odbywają się bezpłatne kursy języka ukraińskiego. Są organizowane przez Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód we współpracy ze Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim. Projekt jest finansowany głównie z unijnego Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, a także ze środków województwa.

Na początku lutego Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód poinformowało na Facebooku o programie. “Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na bezpłatny kurs języka ukraińskiego. (…) To już kolejna grupa, która będzie miała okazję poznać podstawy mowy naszych sąsiadów” – czytamy. 

“Kurs kierowany jest szczególnie tych z Państwa, którzy mają na co dzień kontakt z obywatelami Ukrainy w pracy, szkole, czy podczas innych aktywności” – napisano.

 

Zobacz także: Nauczyciele z całej Polski uczą się języka ukraińskiego. “Ogromne zainteresowanie”

Kurs obejmuje 30 lekcji podstaw języka. “Przede wszystkim wiele praktycznych zwrotów, które z pewnością będą pomocne w bezpośrednim kontakcie. Nie zabraknie też muzyki i tematyki kulturowe” – informują organizatorzy. “Nasi lektorzy to Ukraińcy, którzy już wiele lat mieszkają w Polsce. Dzięki temu w szybki sposób udaje się dostosować program do lokalnych realiów, a przede wszystkim oczekiwań słuchaczy” – wskazują.

Zajęcia odbywają się w grupach do 15 osób.

Projekt jest organizowany przez Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód przy współpracy ze Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim. Organizatorzy informują, że jest finansowany głównie z unijnego Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, a także ze środków wojewody.

Zobacz także: Wiceminister: Uchodźcy z Ukrainy będą mogli występować o pobyt trzyletni i stały w Polsce

Jak informowaliśmy, w listopadzie Polska Agencja Prasowa podała raport „Europolis. Migranci w Polsce”, przygotowany dla Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera przez Politykę Insight. „Władze powinny pamiętać o prawdopodobnym przekształceniu struktury etnicznej kraju na mniej jednorodną” – napisano w raporcie.

Zwrócono w nim uwagę, że Polska stała się krajem, w którym liczba przyjeżdżających imigrantów wyraźnie przewyższyła ilość Polaków wyjeżdżających na dłużej zagranicę. Stało się tak już przed wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wbrew oficjalnemu stanowisku polityków obozu rządzącego.

Zobacz także: Ponad połowa pracujących Polaków stykała się z cudzoziemcami

Przeczytaj: 365 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców w 2022. 136 tys. dla osób z krajów muzułmańskich

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply