Rosja będzie prawdopodobnie zaniepokojona serią eksplozji w ostatnich dniach wokół okupowanego Mariupola – uważa brytyjski wywiad. Do tej pory uważała go za znajdujący się poza zasięgiem ukraińskich możliwości uderzeniowych.

Brytyjski resort obrony zwraca uwagę w poniedziałkowej aktualizacji wywiadowczej, że od wtorku 21 lutego pojawiły się informacje o co najmniej 14 wybuchach wokół okupowanego przez Rosję miasta Mariupol. Miasto leży co najmniej 80 km od linii frontu. Miejsca eksplozji obejmowały skład amunicji na lotnisku, dwa składy paliw oraz hutę, którą Rosja wykorzystuje jako bazę wojskową – wskazuje brytyjski wywiad.

Zobacz także: Bachmut bliski okrążenia przez siły rosyjskie [+MAPA]

„Rosja będzie prawdopodobnie zaniepokojona faktem, że niewyjaśnione eksplozje mają miejsce w strefie, którą prawdopodobnie wcześniej oceniała jako znajdującą się poza zasięgiem rutynowych ukraińskich możliwości uderzeniowych. Mariupol, choć poważnie zniszczony na początku wojny, jest ważny dla Rosji, ponieważ jest to największe miasto zdobyte przez Rosję w 2022 roku, które nadal kontroluje, i leży na kluczowym szlaku logistycznym” – czytamy.

Niezależne białoruskie media poinformowały, że w niedzielę rano na lotnisku w Maczuliszczach słychać było odgłosy eksplozji. Medium powołuje się na informacje przekazane przez czytelników. Informowali oni również, że w rejonie lotniska w ciągu dnia obserwowali obecność wojsk wewnętrznych (MSW) i milicji drogowej, a także innych białoruskich struktur siłowych. Podkreślono, że mogło dojść do uszkodzenia rosyjskiego samolotu wczesnego ostrzegania A-50. Białoruskie władze w żaden sposób nie skomentowały tych doniesień.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz