Nowe sankcje jakie Izrael wprowadzi wobec Palestyńczyków z terytoriów okupowanych są odpowiedzią na niedawną rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie tych terytoriów.

ZO ONZ przyjęło w piątek rezolucję wzywającą Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości do zbadania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, izraelskich aneksji i „prawnego statusu okupacji”. Rezolucja promowana przez Palestyńczyków została przyjęta 87 głosami za, w tym Polski, przy 26 głosach sprzeciwu i 53 wstrzymujących się. Rezolucja nosi tytuł „Izraelskie praktyki i działania osadnicze mające wpływ na prawa narodu palestyńskiego i innych Arabów z terytoriów okupowanych” i wzywa MTS z siedzibą w Hadze do „pilnego wydania opinii” w sprawie „przedłużającej się okupacji, osadnictwa i aneksji Izraela terytorium Palestyny” – zacytował “Times of Israel”.

Tymczasem portal Middle East Monitor podał w poniedziałek za agencją Quds Press, że nowy rząd izraelski przygotowuje pakiet sankcji wobec Palestyńczyków. Obejmuje wycofanie kart VIP przyznawanych urzędnikom Autonomii Palestyńskiej. Karty VIP zapewniają wyższym urzędnikom palestyńskich władz narodowych nie tylko łatwy dostęp do izraelskich miast. Umożliwiają im ona także przejazd przez izraelskie punkty kontrolne na samym Zachodnim Brzegu Jordanu, stanowiącym teoretycznie terytorium Autonomii Palestyńskiej, ale w praktyce w większości wyłączonym spod administracji jej władz.

Karty VIP pozwalają też urzęnikom palestynśkim na normalne korzystanie z izraelskiego mięzynarodowego portu lotniczego im. Davida Ben Guriona. Ma to zasadnicze znaczenie dla możliwości prowadzenia dyplomacji przez palestyńskie władze narodowe.

Jak pisaliśmy, Izrael okupuje Zachodni Brzeg Jordanu od 1967 r. Mimo, że od 1994 r. istnieją tam struktury Autonomii Palestyńskiej w praktyce kontrolują one mniej niż połowę terytorium Zachodniego Brzegu (tak zwana strefa A) poszatkowaną w dodatku na pojedyncze enklawy. Pozostałą część (strefy B i C), w tym główne drogi, kontrolują Izraelczycy. Władze Izraela prowadzą na okupowanym terytorium nielegalną w świetle prawa międzynarodowego akcją kolonizacyjną.

Na Zachodnim Brzegu mieszka już prawie pół miliona nielegalnych izraelskich osadników oraz 2,9 mln Palestyńczyków. Całe palestyńskie społeczeństwo w strefie B i C od 1967 r. podlega prawu wojskowemu Izraela, tymczasem osadnicy żydowscy żyjący na terenach okupowanych podlegają prawu cywilnemu lub karnemu.

timesofisrael.com/middleeastmonitor.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. abeldaniel
    abeldaniel :

    Dla każdego kto wspiera “biednych” palestynczykow tutaj artykuł jak się odwdzieczaja: denkorteavis.dk/2020/palaestinensere-besatte-kirker-og-blev-beloennet-med-asyl-nu-er-langt-hovedparten-af-dem-doemt-for-kriminalitet/. I tak jest w całej Europie. Dodatkowo masowo prześladują chrzescijan w Ziemi Świętej. Kiedyś Betlejem było bogatym chrześcijańskim miastem, ale araby ich pogoniły. denkorteavis.dk/2022/palaestinensere-hvorfor-ignoreres-angreb-paa-kristne/