Wpadka Newsweeka – na okładce ogłosił II turę wyborów w Warszawie [+FOTO]

Tygodnik Newsweek ukazał się w poniedziałek z okładką zapowiadającą dogrywkę pomiędzy Rafałem Trzaskowskim a Patrykiem Jakim w wyborach na prezydenta Warszawy. Tymczasem wyborcy w stolicy już w pierwszej turze zdecydowali, że prezydentem Warszawy zostanie Trzaskowski.

Przedwyborcze sondaże nie dawały powodów, by przypuszczać, że walka o fotel prezydenta Warszawy rozstrzygnie się już w pierwszej turze. Według sondażu KANTAR Millward Brown dla TVN24 i „Faktów” TVN wykonanym w dniach 16-18 października 2018 roku polityk PO mógł liczyć na 42-procentowe poparcie, podczas gdy jego rywal z Solidarnej Polski na poparcie 30-procentowe. W związku z tym w nocy z piątku na sobotę redakcja polskiego Newsweeka oddała do druku numer z wizerunkami Trzaskowskiego i Jakiego na okładce i napisem „Teraz dogrywka”.

Niespodziewanie bezwzględna większość wyborców w Warszawie poparła Rafała Trzaskowskiego, który według sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu zyskał 54,1 proc. głosów. Jego najgroźniejszy rywal Patryk Jaki – tylko 30,9 proc.

„Redakcja Newsweeka serdecznie przeprasza za nieprawidłową okładkę. Nie doceniliśmy skali zniesmaczenia kampanią kandydata PiS.” – tłumaczył się z wpadki redaktor naczelny Newsweeka Tomasz Lis.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w niedzielę zakończyły się wybory samorządowe. Według sondaży exit poll głosowanie do sejmików województw wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 32,3 proc. głosów. Drugą pozycję zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 24,7 proc., zaś trzecie miejsce Polskie Stronnictwo Ludowe – 16,6 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: Kukiz’15 – 6,3 proc., Bezpartyjni Samorządowcy – 6,3 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej – 5,7 proc., Wolność w Samorządzie – 1,5 proc., Razem – 1,4 proc., Ruch Narodowy – 1,2 proc., Zieloni – 1,0 proc.

Jeśli wierzyć wynikom exit poll, wybory na prezydentów największych miast zakończyły się na I turze również w Łodzi, gdzie wygrała Hanna Zdanowska z 70,1 proc. głosów, w Poznaniu (Jacek Jaśkowiak – 56,6 proc.), w Białymstoku (Tadeusz Truskolaski – 51,6 proc.), w Lublinie (Krzysztof Żuk – 59,7 proc.), w Katowicach (Marcin Krupa – 51,1 proc.) i we Wrocławiu (Jacek Sutryk – 50,1 proc.). W II turze w Gdańsku zmierzą się Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński a w Krakowie Jacek Majchrowski z Małgorzatą Wassermann.

Kresy.pl / PAP / Wirtualne Media

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz