W środę zburzono pomniki ku czci Armii Czerwonej w Siedlcu i Międzybłociu w Wielkopolsce oraz w Garncarsku na Dolnym Śląsku. Jest to odpowiedź na apel prezesa IPN Karola Nawrockiego.
4 marca prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki zaapelował do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. Swój apel o dokończenie dekomunizacji przestrzeni publicznej powiązał z sytuacją na Ukrainie. „Przebrani w mundury Federacji Rosyjskiej, z Leninem i Stalinem w głowach i sercach, rosyjscy żołnierze rzekomo wyzwalają Ukrainę, mordując kobiety, dzieci i zabijając żołnierzy niepodległego państwa” – oświadczył prezes IPN.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w środę w trzech miejscach w Polsce samorządowcy odpowiedzieli na apel prezesa Nawrockiego. W Siedlcu w Wielkopolsce w obecności Nawrockiego zburzono pomnik czerwonoarmisty. Tablica na postumencie nosiła napis o treści „Wieczna chwała bohaterom, którzy zginęli w walkach o wolność i niezawisłość naszej ojczyzny” oraz emblematy sierpa i młota wpisane w pięcioramienną gwiazdę sowiecką. Pomnik stał przy budynku Urzędu Gminy Siedlec.
Dekomunizacja. Wreszcie pic.twitter.com/KNWkfkpxIW
— Alex ?? (@Alex53297745) April 20, 2022
„Niesprawiedliwością wobec ofiar, gwałtem na historii, prawdzie historycznej i na przyzwoitości jest stawianie na cokołach tych, którzy niewolili wolne, niepodległe państwa. Tych, którzy zadawali ból i cierpienie kobietom i dzieciom; tych, którzy dziś stają się wzorem dla ludobójców; niestety, coraz bardziej doścignionym wzorem dla ludobójców XXI wieku” – mówił w Sielcu prezes IPN.
Nawrocki podkreślał, że IPN „nie dotyka cmentarzy i grobów, które są miejscem wiecznego spoczynku”.
Wolni ludzie, w wolnym kraju nie stawiają na cokołach tych, którzy zniewalali. Mordowali niewinne kobiety i dzieci… pic.twitter.com/EPf5EhUYc1
— Karol Nawrocki (@NawrockiKn) April 20, 2022
W środę zdemontowano także pomnik w Międzybłociu w Wielkopolsce będący głazem z tablicą umieszczonym na cokole z kamiennych bloków. Upamiętniał on 99 żołnierzy I Armii Wojska Polskiego i 9 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce o wyzwolenie pobliskiego Złotowa. Według PAP niewykluczone, że polscy żołnierze zostaną upamiętnieni w inny sposób.
Usunięto pomnik żołnierzy poległych w walkach o Złotów. (Międzybłocie)
Na głazie znajdujdowała się tablica z napisem
„99 żołnierzom I Armii WP i
9 żołnierzom Armii Radzieckiej poległym
30-31.01.1945 r. w walce o wyzwolenie Złotowa”.
Co wy na to? pic.twitter.com/B5TKcSJXgJ— Antoni (@moralnykac) April 20, 2022
Zburzony również w środę obelisk ku czci Armii Czerwonej w Garncarsku w gminie Sobótka na Dolnym Śląsku miał tablicę z napisem po rosyjsku „Wieczna chwała bohaterom poległym za honor i niepodległość sowieckiej ojczyzny”. Zburzono go przy pomocy koparki. Część pomnika trafi do Muzeum Ślężańskiego.
Demontaż pomnika poświęconego armii czerwonej w podwrocławskiej miejscowości Garncarsko.
Usuwamy kamienne pomniki dopiero po 30 latach… ale co z żywymi pamiątkami po niej cały czas zasiadają w Sejmie, Senacie w samorządach, nigdy nie ponieśli kary.
Dekomunizacja teraz i tu! pic.twitter.com/woki13KJaW
— Damian Daszkowski (@D_Daszkowski) April 20, 2022
Według prezesa IPN Karola Nawrockiego na przygotowywanej przez IPN liście pomników do zburzenia jest około 60 obiektów. Według niego demontowane pomniki nie będą prezentowane w specjalnych „rezerwatach”. Niektóre ich elementy trafią do magazynów Instytutu.
CZYTAJ TAKŻE: MSZ Rosji odgraża się Polsce. Konsekwencje za dekomunizację przestrzeni publicznej
Kresy.pl / PAP
Durnie, połowa polskich pomników jest po rosyjskiej stronie. Czym odpowiedzą na wasze działanie?!
a co ile bedziemy zaklamywac historie? nie burzyc bo nasze zburza, nie interweniowac jak napadli sasiada bo nas napadna – siedz cale zycie jak mysz pod miotla i co osiagnales w tym zyciu?
Dla mnie jest to słuszne działanie ale żałosne i pełne hipokryzji. Jak już od kilku lat Adam Słomka, działacz Konfederacji Polski Niepodległej, burzył te pomniki to był szykanowany przez władze III-ej RP, zamykano Go w areszcie specjalnie np. na Święta Wielkanocne, wyśmiewano w mediach itp. Żaden polityk, urzędnik IPN czy inny państwowy, samorządowy, a także media nie upomniały się za Adamem Słomką, nie wzięły Go w obronę. Odwrotnie robiono z Niego psychicznego. A teraz nagle tylu bohaterów i burzycieli pomników wdzięczności. Tak to jest według fraszki Staudyngiera – „Idą przez życie z wysoko podzniesionym sztandarem, żeby kierunek wiatru czuć”.