W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się podsumowanie drugiej edycji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie organizowanej przez Kancelarię Prezydenta i Polonię na Zachodzie. – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Prezydent przypomniał na uroczystości, że pomysłodawcami akcji była grupa Polaków z USA, która angażowała się w pomoc Polakom we Lwowie i zwróciła się do prezydenta o pomoc instytucjonalną. Jak mówił, Kancelaria Prezydenta podjęła to wyzwanie. Poinformował, że KPRP zorganizowała w 2017 roku sześć wyjazdów z darami pomocowymi.

Jak wynika z filmu opublikowanego przez KPRP trzykrotnie zawieziono dary na Ukrainę, po razie do Rumunii i Mołdawii. Przejechano ponad 8,3 tys. km i dostarczono 8 ton żywności. Oprócz tego przekazano sprzęt AGD, laptopy, kołdry, koce, obuwie, gry, puzzle, maskotki, książki, materiały opatrunkowe, chemię gospodarczą.

W marcu 2017 roku przedstawiciele KPRP zawieźli pomoc do Romanowa, Marianowa i Dołbysza na Ukrainie, w maju – do Baru, Czerniowiec, Piotrowców Dolnych i Starej Huty w tym samym kraju. W czerwcu dary od prezydenta zawieziono do Nowego Sołońca i Pojana Mikuli w Rumunii, październiku – do Bielców, Kiszyniowa i Komratu w Mołdawii. W grudniu 2017 powrócono na Ukrainę, wioząc dary do Nietyszyna, Sławuty, Szepietówki i Połonnego. Przedstawiciele prezydenta RP odbyli także jedną wyprawę z pomocą dla Polaków do Kazachstanu.

To nie jest pomoc. To jest wdzięczność i jej wyraz w związku z tym, i to jest solidarność. Te dwa słowa mają tutaj znaczenie kluczowe. Ona jest oczywiście kierowana do Polaków mieszkających poza granicami na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. – mówił Andrzej Duda podkreślając, że materialny wymiar wsparcia nie jest najważniejszy, lecz pamięć o Polakach na Wschodzie.

Andrzej Duda dziękował partnerom i sponsorom akcji. „Z całego serca zachęcamy do tego, aby dalej brać udział w tej akcji. Prosimy o dalsze wsparcie i dalszą współpracę. Bo nie ma żadnej wątpliwości, że warto. Warto dla Rzeczypospolitej, dla nas wszystkich” – mówił.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Polacy w Chicago – Polakom na Kresach” – 2018. Rusza IV edycja zbiórki

Kresy.pl / PAP / prezydent.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    „8 ton żywności (…) sprzęt AGD, laptopy, kołdry, koce, obuwie, gry, puzzle, maskotki, książki, materiały opatrunkowe, chemię gospodarczą” – gdy to odnieść do 100 mln zł lekką ręką danych na remont cmentarza żydowskiego to nie wiadomo czy się śmiać, płakać czy kląć.