RMF: ekshumacji w Jedwabnem nie będzie

Ekshumacja szczątków ofiar pogromu w Jedwabnem nie zostanie przeprowadzona – podało w poniedziałek radio RMF FM powołując się na opinię Prokuratury Krajowej.

Zdaniem rozgłośni ekshumacji w Jedwabnem nie będzie, ponieważ Prokuratura Krajowa nie widzi podstaw do ponownego wszczęcia postępowania w tej sprawie. Jak powiedziała RMF FM rzecznik prokuratury Ewa Bialik, postępowanie zostało umorzone w 2003 roku z powodu niewykrycia sprawców, którzy w tej sprawie jeszcze nie zostali osądzeni. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło a postanowienie jest prawomocne.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak pisaliśmy, pod koniec lutego br. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek deklarował gotowość podległej mu instytucji do przeprowadzenia ekshumacji w Jedwabnem, lecz decyzję w tej sprawie zostawiał ministerstwu sprawiedliwości.

Niedokończona ekshumacja w Jedwabnem miała miejsce na przełomie maja i czerwca 2001 roku. Decyzję o jej przerwaniu, po niepełnym przeprowadzeniu prac, podjął ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński. Domagała się tego strona żydowska, twierdząc, że prace badawcze godzą w tradycje religijne Żydów.

Bardzo źle się stało, kiedy ekshumacja w Jedwabnem miała miejsce, i że została przerwana. Należało ją przeprowadzić za wszelką cenę do końca. Podejmując decyzję o tym, żeby przerwać, tak naprawdę, ta sprawa nie została wyjaśniona. I ona będzie zawsze wracała dopóki badania do końca nie będą przeprowadzone komentował w zeszłym roku taką decyzje prof. Szwagrzyk. Wiceszef IPN zaznaczył że dotychczasową niedokończoną ekshumację w Jedwabnem przeprowadzono w ramach śledztwa prokuratury IPN, które zostało umorzone.

Dotychczasowe śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej wykazały, że pogromu w Jedwabnem w 1941 roku dokonała z inspiracji Niemców grupa około 40 Polaków, mieszkańców Jedwabnego i okolic, a ich „rola była tam decydująca”.

CZYTAJ TAKŻE: Będą ekshumacje w miejscu rozebranego „pomnika UPA” w Hruszowicach

Kresy.pl / rmf24.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. lp
  lp :

  To teraz Żydzi ogłoszą, że tam nie 300 ale 300 tysięcy a może nawet cały milion Żydów zginęło! Bo skoro prawdy dochodzić NIE WOLNO to czemu nie? Hańba i wstyd dla pisiatej prokuratury, hańba panie Ziobro! Bez względu na wyniki należy ekshumację dokończyć aby raz na zawsze uciąć możliwość spekulowania na tej tragedii przez Żydów. Powinniśmy poznać prawdę, nawet gdyby miała okazać się bolesna.

 2. Gaetano
  Gaetano :

  W Bulanda tego typu działania, a w tym przypadku ich brak, to norma. Stanowisko absolutnie wolnej od wszelkich wpływów prokuratury nie może przecież dziwić. Zwykły, lekceważący gest satanistów z jakiegoś chabadu, b’rith, czy innych pustynnych najpewniej był nawet zbędny. I spokojnie „dzieło” zapoczątkowane przez jednego kalksteina kontynuowane jest przez następnego.

 3. jaro7
  jaro7 :

  No chyba nikogo myślącego to nie dziwi,już to obwiescil dawno temu namiestnik obecnej republiki bananowej niejaki J.Daniels vel Dyzma „żeby Polacy zebrali 40 mln podpisów to ekshumacji nie będzie” i prokuratura nie ma tu NIC do gadania.A Zibro awansował prok.jaroszyńskiego,to ten spaslak który scigał Polaka za ulotki „upa-mardercy” a który nie widział problemu z propagowaniem banderyzmu w jednej ze szkół.Ciekawe jakie jest pochodzenie tego prokuratora.