Co najmniej jedna osoba zginęła a kilka zostało rannych w Utrechcie w Holandii po tym, jak w poniedziałek niezidentyfikowany napastnik otworzył ogień w tramwaju. Trwa obława na sprawcę, policja nie wyklucza aktu terrorystycznego. – podała agencja AFP.

Według policji w Utrechcie do strzelaniny doszło na przystanku 24 Oktoberplein. Służby otrzymały zgłoszenie o zdarzeniu około godziny 10.45. „Wiele osób zostało rannych. Otaczający obszar został ogrodzony i badamy sprawę” – napisała policja na Twitterze. Według niej do otwarcia ognia doszło w tramwaju. Na miejsce skierowano kilka śmigłowców ratowniczych. Później policja poinformowała, że śledztwo bierze pod uwagę motywy terrorystyczne sprawcy. Pojawiła się też informacja o co najmniej jednej ofierze śmiertelnej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Pieter-Jaap Aalbersberg, holenderski narodowy koordynator ds. bezpieczeństwa i przeciwdziałania terroryzmowi podał, że sprawca wciąż jest na wolności a także, że na najbliższe 18 godzin w Utrechcie wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Wzmocniono środki bezpieczeństwa w szkołach, meczetach, transporcie publicznym, na lotniskach i głównych budynkach administracji publicznej w całej Holandii. Premier Holandii Mark Rutte przerwał spotkanie koalicyjne i został zapoznany z sytuacją.

Według portalu Interia policja poszukuje czerwonego Renault Clio. W pobliżu miejsca strzelaniny antyterroryści okrążyli jeden z domów.

Jak przypomniała AFP, Holandię ominęła w ostatnich latach fala ataków terrorystycznych, która dotknęła sąsiednie kraje. W sierpniu 2018 w centrum Amsterdamu 19-Afgańczyk z prawem pobytu w Niemczech zranił nożem dwóch amerykańskich turystów, zanim został postrzelony przez policję. We wrześniu holenderscy śledczy poinformowali o udaremnieniu „dużego ataku” na cywilów i aresztowanie w związku z tym 7 ludzi. Do udaremnienia innego zamachu doszło w czerwcu. Zatrzymano wówczas dwóch niedoszłych zamachowców pochodzenia marokańskiego w wieku 22 i 28 lat.

[AKTUALIZACJA 18.03.2019: W poniedziałek po południu burmistrz Utrechtu poinformował, że w strzelaninie zginęły 3 osoby a 9 zostało rannych.]

CZYTAJ TAKŻE: W Holandii dwukrotnie wzrosła liczba osób związanych z terroryzmem

Kresy.pl / AFP / Interia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz