Lewicowy prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wezwał Unię Europejską do prowadzenia niezależnej od USA polityki względem Iranu. Van der Bellen powiedział o tym w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania Die Welt.

Zdaniem Alexandra Van der Bellena Europejczycy „nie mogą tańczyć tak, jak im Trump zagra” [oryg: zagwiżdże – red.]. Austriacki prezydent odnosił się do zerwania przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem i wprowadzenia sankcji na firmy, które prowadzą interesy z Iranem.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Prezydent USA Donald Trump wycofał się z umowy nuklearnej z Iranem, która została wynegocjowana z udziałem USA i której sygnatariuszem USA pozostawały; a następnie zakazał europejskim firmom prowadzenia interesów z Iranem grożąc poważnymi sankcjami. Moim zdaniem to idzie za daleko” – mówił Van der Bellen.

Prezydent Austrii wyraził też przekonanie, że Europejczycy powinni być bardziej asertywni wobec polityki Trumpa w innych spornych sprawach.

Przed czwartkowym szczytem UE Van der Bellen przestrzegł także przed tworzeniem tzw. Europy dwóch prędkości. „To byłoby niebezpieczne. Oni chcą należeć [do Europy]” – mówił prezydent Austrii mając na myśli sąsiadów Austrii.

Przypomnijmy, że w styczniu br. Niemcy, Francja i Wielka Brytania powołały do życia instytucję finansową, która pozwoli europejskim firmom na prowadzenie legalnego handlu z Iranem bez ryzyka narażenia się na sankcje USA. Kraje UE nie podzielają zdania USA, że Iran nie wywiązuje się z umowy JCPOA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Kresy.pl / orf.at / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz