Lewicowy prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wezwał Unię Europejską do prowadzenia niezależnej od USA polityki względem Iranu. Van der Bellen powiedział o tym w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania Die Welt.

Zdaniem Alexandra Van der Bellena Europejczycy „nie mogą tańczyć tak, jak im Trump zagra” [oryg: zagwiżdże – red.]. Austriacki prezydent odnosił się do zerwania przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem i wprowadzenia sankcji na firmy, które prowadzą interesy z Iranem.

„Prezydent USA Donald Trump wycofał się z umowy nuklearnej z Iranem, która została wynegocjowana z udziałem USA i której sygnatariuszem USA pozostawały; a następnie zakazał europejskim firmom prowadzenia interesów z Iranem grożąc poważnymi sankcjami. Moim zdaniem to idzie za daleko” – mówił Van der Bellen.

Prezydent Austrii wyraził też przekonanie, że Europejczycy powinni być bardziej asertywni wobec polityki Trumpa w innych spornych sprawach.

Przed czwartkowym szczytem UE Van der Bellen przestrzegł także przed tworzeniem tzw. Europy dwóch prędkości. „To byłoby niebezpieczne. Oni chcą należeć [do Europy]” – mówił prezydent Austrii mając na myśli sąsiadów Austrii.

Przypomnijmy, że w styczniu br. Niemcy, Francja i Wielka Brytania powołały do życia instytucję finansową, która pozwoli europejskim firmom na prowadzenie legalnego handlu z Iranem bez ryzyka narażenia się na sankcje USA. Kraje UE nie podzielają zdania USA, że Iran nie wywiązuje się z umowy JCPOA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / orf.at / Ukrinform

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz