Niemcy, Francja i Wielka Brytania powołały do życia instytucję finansową, która pozwoli europejskim firmom na prowadzenie legalnego handlu z Iranem bez ryzyka narażenia się na sankcje USA. – podaje Deutsche Welle.

Powstanie INSTEXU, bo tak nazwano narzędzie do obsługi rozliczeń z Iranem, ogłosił w czwartek szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas. Nazwa INSTEX jest skrótem od Instrument in Support of Trade Exchanges (Instrument Wsparcia Wymiany Handlowej).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

60 PLN    (0.27%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Dajemy do zrozumienia, że nie tylko mówimy o utrzymaniu w mocy porozumienia nuklearnego z Iranem, ale teraz tworzymy możliwość przeprowadzania transakcji biznesowych” – mówił Maas po spotkaniu ze swoimi europejskimi odpowiednikami w stolicy Rumunii Bukareszcie. „Jest to warunek wstępny dla wywiązania się przez nas z zobowiązań, które podjęliśmy, aby oczekiwać od Iranu, że nie rozpocznie militarnego wzbogacania uranu” – dodawał.

INSTEX będzie miał siedzibę w Paryżu i będzie zarządzany przez niemieckiego eksperta od bankowości Pera Fischera. Przedstawiciel Wielkiej Brytanii będzie kierował radą nadzorczą instytucji. INSTEX jest opisywany jako rodzaj izby rozrachunkowej używającej waluty euro, działającej poza zdominowanym przez USA światowym systemem finansowym, pośredniczącej w transakcjach pomiędzy irańskimi a europejskimi firmami. Według Deutsche Welle ma ona się skupić „początkowo” na obsłudze handlu towarami nie objętymi sankcjami USA, takimi jak żywność, leki czy sprzęt medyczny. Paleta towarów, którymi obrót będzie obsługiwany przez INSTEX, może zostać w przyszłości zwiększona, jednak nie dotyczy to transakcji związanych z ropą naftową.

Jak pisze Deutsche Welle, Niemcy, Francja i Wielka Brytania oczekują, że do mechanizmu przyłączą się inne kraje Unii Europejskiej.

Zastępca ministra spraw zagranicznych Iranu Abbas Araghchi wyraził zadowolenie ze zrobienia przez kraje europejskie „pierwszego kroku” do odblokowania w przyszłości handlu „wszystkimi towarami”. Natomiast Departament Stanu USA oświadczył w czwartek, że będzie się „bacznie przyglądał” mechanizmowi wprowadzonemu przez Europejczyków. Amerykańska dyplomacja przypomniała, że złamanie sankcji będzie wiązało się z „poważnymi konsekwencjami”, włącznie z utratą dostępu do amerykańskiego rynku i systemu usług finansowych.

CZYTAJ TAKŻE: Iran i Unia Europejska obejdą amerykańskie sankcje

Kresy.pl / Deutsche Welle

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz